Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Tilgift - nogen erfaringer?

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 12. Sep 06
Indlæg ialt: 14
Skrevet kl. 13:59
Hvor mange stjerner giver du? :
Hermed en hjernevrider til alle de kreative Amino hjerner med sans for markedsføring:

 

Den 1. januar 2007 blev forbuddet mod tilgift ophævet. Dvs. det nu er lovligt at forære kunderne gratis artikler i forbindelse med salg. Det er naturligvis meget revolutionerende og vil utvivlsomt præge markedsføringen og salgsteknikkerne i fremtiden.

 

Undertegnede er daglig leder af en større dansk netbutik. Vi brænder for at udnytte de nye regler om tilgift, eftersom alle teorier og bøger fremhæver den værdiskabende effekt ved tilgift - Danskerne er vilde med alt der er gratis!

 

Vores forretningsgang er opbygget omkring et "Wupti koncept". Vi bestiller vores varer hos leverandørerne, som sender bestillingen direkte til kunde - dvs. vi ikke selv står for distributionen. Leverandører kan IKKE pakke tilgiften i forsendelsen. Såfremt vi skulle sende en fysisk genstand til kunderne, vil det kræve unødig meget administration og store forsendelsesomkostninger.

 

Derfor skal tilgiften kunne sendes vi mail. På denne måde undgås forsendelsesomkostninger.

 

Men hvad kan sendes på en mail som har interesse for den brede målgruppe?

 

Mp3 filer koster som bekendt omkostninger til rettighederne og rammer vores segment dårligt. Evt. nogen der har erfaringer med værdikuponer eller andre kreative ideer?

 

Nu skal Amino hjernerne ligges i blød og denne puzzle løses... 

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)