Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE
Hvor mange stjerner giver du?
Amino.dk Blogs Iværksætterblogs Arbejdsgiver betalt ferieophold Ferie Partnering. Et win - win koncept

Ferie Partnering. Et win - win koncept

1.298 Visninger
Hvor mange stjerner giver du? :
24 May 2010

Feriebolig via arbejdsgiver

Billige ferieboliger kan være et meget attraktivt personalegode, som arbejdsgivere kan tilbyde deres medarbejdere. Der er ingen skattemæssige krav om, at en sådan ordning, skal tilbydes alle som en generel ordning. Det er ene og alene op til arbejdsgiveren at vurdere, om det er en attraktiv ordning, og hvem som i givet fald skal have tilbuddet. (Der findes dog særlig skærpede beskatningsregler for direktører og hovedaktionærer med væsentlig indflydelse på egen aflønning).

 

Beskatning af feriebolig – som personalegode

Får man som medarbejder via sin arbejdsgiver stillet en feriebolig til rådighed (uanset om der betales fuld pris, delvis egenbetaling eller slet ingen betaling) er man som udgangspunkt omfattet af nogle særlige beskatningsregler (fordi der er tale om et personalegode).

Reglerne omfatter en hver form for bolig, der har karakter af fritidsbolig, herunder sommerhus, ferielejlighed, fjeldhytte eller lignende – og uanset om boligen er beliggende i Danmark eller i udlandet. Beskatningsreglerne er også de samme, uanset om arbejdsgiver ejer eller lejer ferieboligen. Dvs. den faktiske udgift til finansiering (køb eller leje) for arbejdsgiver er uden betydning for medarbejder.

 

 Skattepligtig værdi og egenbetaling

Værdien afhænger af hvilken periode på året medarbejderen benytter ferieboligen. Den skattepligtige værdi ansættes ved ophold i ugerne 22 – 34 til 0.5 % af boligens ejendomsværdi pr. uge og i årets øvrige uger til 0.25 % af ejendomsværdien pr. uge. Ejendomsværdien er den seneste offentlige vurdering pr. 1. oktober året før rådighedsåret, eller hvis der ikke er en offentlig ejendomsvurdering handelsværdien pr. 1. oktober året før rådighedsåret.

For ejendomme i udlandet eller andre ejendomme fx danske ejendomme, som er en del af et feriekompleks etc., anvendes en skønnet handelspris.

Hvis en medarbejder lejer ferieboligen i mindre end en uge, sker beskatningen forholdsmæssigt. Lejes en feriebolig fx i 3 dage i uge 29, er det skattepligtige beløb den offentlige vurdering * 0.5 % * 3/7.

Betaler en medarbejder en leje (egenbetaling) af ferieboligen, udgør den skattepligtige værdi af personalegodet forskellen mellem den fastsatte skematiske værdi og den betalte leje. Den skattepligtige værdi omfatter også alle øvrige udgifter, fx vand, varme og lignende. Når man skal regne ud, hvad medarbejderen har betalt i egenbetaling, må udover husleje medtages udgifter til forbrug – el, vand og varme mm.

 

Arbejdsgivers fradrag for udgifter

Arbejdsgiverens udgifter til køb/leje af feriebolig kan fratrækkes fuldt ud som driftsudgifter (personaleudgifter), og arbejdsgiver skal tilsvarende indtægtsføre en eventuel lejeindtægt/egenbetaling fra medarbejderne. Dvs., at der vil være fradrag for en eventuel nettoudgift.

 

Beskatning

Den skattepligtige værdi af en feriebolig (hvis medarbejderen ikke betaler en leje/egenbetaling, som mindst svarer til den skematekniske værdi) beskattes som personlig indkomst – til fuld beskatning, men er B- indkomst og derfor uden AM- bidrag.

 

Indberetning til SKAT

For ferieboliger i Danmark skal arbejdsgiveren oplyse den skattepligtige værdi (altså den beregnede skematiske værdi fratrukket evt. egenbetaling) til SKAT på oplysningssedlen.

Ved danske ejendomme, hvor der ikke er en offentlig vurdering, fx en ferielejlighed i en del af en større ejendom, skal vi oplyse og opgøre den skattepligtige værdi på baggrund af en skønnet handelspris minus egenbetaling.

Ved brug af feriebolig i udlandet har arbejdsgiveren blot pligt til at oplyse, at ferieboligen har været til rådighed. Det sker med en krydsmarkering på oplysningssedlen uden angivelse af værdi.

 

Et samarbejde mellem Din Ferie Partner og Statsautoriseret Revisionsaktieselskab DELOITTE.

Hvor mange stjerner giver du? :
Få besked når Din skriver Skriv dig op