Idag er det blog action day og jeg har faktisk snydt lidt og oversat mit engelske blogpost til dansk så det kan komme på mine danske blogs. Dette år, og mere vigtigt end nogensinde før, er blog action day om klimaforandringer. Jeg tænkte i også ville kunne bruge det her på Amino da en stor del af sociale medier er at bidrage til andres initiativer og være en aktiv del af det sociale netværk, og derved også støtte en "gammel" blogtradition - såsom blog action day.
Klimaforandringer er noget jeg har en kæmpe lidenskab for, og noget som jeg er sikker på at vi alle ved at vi skal reagere på nu, hvis Gaia’s status quo skal blive vedligeholdt.
Da jeg skrev på Green Girls Global - en engelsk blog om Grønne initiativer, der fandt jeg ud af at jeg blev nødt til at have et positivt og kreativt blik på denne KÆMPE udfordring, ellers ville jeg blive virkelig deprimeret.
Med denne energiske attitude omkring klima forandringerne var jeg parat til at undersøge emnet mere og der er virkelig så mange positive ting der er igang på dette område, så vi sammen kan lave vores klode til et bedre sted for fremtidige generationer. På den anden side bliver jeg mere og mere hidisig når jeg ser at nogle mennesker ikke ser ud til at tage dette seriøst - og hvorfor skulle de ? Vores generation kommer nok ikke til at se det værste af klimaforandringerne, men det gør vores børn, og deres børn og deres børn.
Så jeg kan virkelig blive sur og arrig når jeg går ind i et hus hvor alle pærerne ikke er energi effektive eller sparepærer eller folk de ikke tror på økologi fordi det er sådan en lidt hyped ting. Men disse folk der ikke tror på det, de er en del af problemet og jeg bliver så sur fordi det putter mig og mine børn i en slags generationelt diktatorskab hvor de, med deres inaktivitet bestemmer hvordan verden kommer til at se ud i fremtidige generationer. Jeg tror at mange er for travle med livet til rent faktisk at gøre en forskel på dette punkt.
Hvorfor skulle du putte solpaneler på dit hus ? fordi det er vigtigt at vi redesigner vores energiforbrug. Hvorfor skal du spise økologisk ? fordi det er sundere, det er bedre for dyrene, og de økologiske landbrug gør virkelig meget for at gøre en forskel, f.eks. at binde CO2 i jorden. Hvorfor skal du spise flere grøntsager ? Fordi det får dig til at ligne en rockstjerne og hvis du spiser flere grøntsager spiser du ikke ligeså meget kød, og vores globale kødproduktion er nummer ét årsag til klima forandringerne.
Vi ved faktisk allesammen, at det bedste du kan gøre for at modvirke disse klimaforandringer, er at blive vegetar. Jeg tror at om 3 -5 år, så vil folk se ned på dig hvis du ikke gør en forskel i denne kamp. Du kommer ikke til at se computere eller telefoner der bruger mere energy end de giver ud, Alt ville blive baseret på naturlige uopslidelige energi ressourcer, og det kan godt være at for nogle der lyder jeg lidt som en hippie, men dette her er så vigtigt.
Hvorfor skal du skrive om klimaforandringer ? fordi andre vil støtte dig og måske skrive deres tanker, de vil måske kommentere og deltage i diskussionen et eller andet sted, eller blive mere bevidste om deres egne vaner. Du skal gøre det fordi du har en stemme, og den stemme er vigtig.
Der er så mange grunde til at blive en del af denne movement. Der er så mange måder vi kan ændre dette her til det bedre.. Vi har alle værktøjerne til at få det til at ske. Jeg personligt tror på dig. Jeg tror på os, og jeg tror virkelig vi kan gøre dette her sammen.