Allerede tilbage i Juli 2008 begyndte bankerne stille og roligt at hæve marginalerne på deres erhvervsengagementer. Set i lyset af finanskrisen og de hjælpeordninger som bliver lavet f6r at imødekomme banklukninger og likviditetsmangel, er dette noget vi formentlig vil se mere af i 2009. Dette bekræfter nogle af de offentliggjorte bankregnskaber for 2008.
Er det en retfærdig udvikling, at virksomheder skal straffes for dårlig kreditvurdering hos nogle banker?N ej formentlig ikke, men sådan er situationen nu engang, og det må vi forholde os til og agere efter.
Vi har siden midten af 2008 set en forhøjelse af rente marginalen på mellem 2 og 3 %-point. Det er en ringe trøst, men vurderingen er, at en hævning af rentemarginalerne er gennemført generelt og rammer alle bankkunder.
Det generelle billede siden år 2000 har været, at rentemarginalerne i bankerne er faldet. Med en hævning af rentemarginalen er det vigtigt, at virksomhederne igen revurdere de forudsætninger, de har enten ved tilbudsgivning eller ved prisfastsættelse af deres vare.
Eksempel: En virksomhed har en samlet kortfristet gældsforpligtigelse på 5 mio. Ved en forhøjelse af rentemarginalen på 2%-point, vil dette betyde en øget renteudgift på kr. 100.000,- årligt.
Isoleret set vil det for de fleste virksomheder være til at se sig ud af. Set i lyset af den lavere indtjeningsevne som mange virksomheder på nuværende tidspunkt har, er renteforhøjelsen en vigtig faktor at holde sig for øje.
Et gammelt ordsprog lyder:”Vælg dine kampe med omhu” . Som markedssituationen er i øjeblikket, kan de kræfter, der bruges på at kæmpe 0,25% eller 0,50% af rentemarginalen i mange tilfælde være spildte. Der er mere fornuft i at bruge energien på at trimme virksomheden.
En anden løsning kan være finde en bankforbindelse, som ikke er ramt så hårdt af krisen i håb om en bedre prissætning. Denne mulighed vurderes dog som meget usandsynlig, da bankerne i dag ser fornuft i, at have fokus på de engagementer de engang har sagt ja og sikre at de aldrig giver tab.
Morten Christensen
tlf. +45 23 98 94 01