I Danmark er der i de sidste 6-7 år opstået en hel del mindre bryggerier, hvilket er en positiv udvikling set fra forbruger øjne. Øl udvalget har aldrig været større og med over 100 bryggerier idag, så er der virkelig noget for alle smagsløg. Jeg kan derfor kun opfordre alle til at prøve disse special øl fra de små mikrobryggerier.
Denne udvikling er heller ikke gået forbi Vejle. I området omkring vejle er der også opstået mange forskellig små bryggerier. Der er i Vejle området 4 forskellige bryggerier der leverer kvalitetsøl til de lokale borgere. Vejle Bryghus er det nyeste af disse bryggerier. Vejle Bryghus leverer hovedsaglig deres øl i lokalområdet, men du kan være heldig at finde dem i hele landet. Et andet rigtig godt bryggeri fra Vejle Bryggeri er Bryggeriet Kvajj der har produceret øl siden 2007. De producerer 7 forskellige special øl samt 2 sæson øl. Prøv at købe en af deres øl - Du finder helt sikkert også en der falder i din smag.
Skulle du have lyst til at kaste dig ud i hjemmebryg så er det også mulighed for at slippe din indre brysmester løs - så kast dig selv ud i ølbrygning det er starten på en spændende hobby