Nu har jeg prøvet at surfe rundt på nettet for at finde leverandøre til nogle af de forsellige varer som jeg godt kunne tænke mig at føre.Men det er jo bare slet ikke nemt.
Google er godt, men ret uoverskueligt. Og bare det at finde det rigtige søgeord for at få det frem man ønsker, er en udfordring.
Det jeg leder efter er:
- Kvalitetsmetervarer hovedesageligt bomuld,hør,uld
- Diverse sytilbehør:blonder,tråd,bånd,mønsterpapir osv.
- Umalede karnevalsmasker i pap/papmache hel,halv og kvartmasker.
- Umalede vifter.
- Desuden en masse rekvesitter som folk kan pifte deres kostume op med: Briller uden styrke,blondeparasol,hansker, stokke, hatte, bælter, fjerboaer,tørklæder.
- Dragefigurer: man kan få alt fra askebægre til lamper med dragemotiver. Har bare ikke kunne finde ud af hvem leverandøren er. Min kommende konkurent vil jo af gode grund ikke ud med det.
- Periodesko-historiske sko.Eks: Empire, Rokokko, viktoriansk
Jeg har som sagt googlet lidt rundt og de fleste jeg har fundet har ikke hjemmesider, og har de endelig en hjemmeside, har de desværre ikke en oversigt over deres vare. Det er jo så svært at skille skidt fra kanel, når man ikke aner hvordan de pågældende firmaers produkter ser ud og hvilken kvalitet det er i.
Jeg har erfaret at nogle af de ting jeg ønske, nok slet ikke kan skaffes. Tænker på karnevalsmasker og vifterne. Jeg kan sagtens finde dem i malet version, men det er jo ikke det jeg ønsker. For har selv nogle ideer til hvordan de skal males og dekoreres. Og vil faktisk gerne gøre netop det selv. Elsker at bruge mine hænder og ved, for ikke at løbe sur i mit projekt med at få dunkelskov op at køre, så skal jeg have noget kreativt jeg kan lave ind imellem arbejdet med webshoppen, regnskab osv.
Jeg kender jo ingen af forhandlerne og aner jo ikke hvem man kan bruge og hvem man bare skal holde sig fra.
Nogle af jer herinde der vil dele ud af jeres erfaring og så evt kan komme med tip, tricks og gode ideer. Hvordan har i af jer, der har en webshop, gjort ?
For mig virker det lige nu som et uoverskueligt projekt.
Jeg er faret vild i engros junglen og håber at der er nogen der kan guide mig ud af den.