betaler alt for meget for deres strøm. De betaler det såkaldte "kvartalsprodukt", der er et udtryk for den fastsatte max pris et forsyningspligtig elselskab må tage for strømmen. Og kigger man deres priser efter - så får den fuld skrue, og de udnytter til fulde denne max pris.
(Det seneste skud på stammen over omkostninger forbrugerne skal dække, er det fejlslagne tiltag med fibernet rundt om i Danmark. De 6 mia. kroner elselskaberne har lidt i tab, er der kun en til at dække - og det er os forbrugere...)
Det kræver nemlig at danske forbrugere selv er aktive på el markedet, og selv investere tiden til at finde en billig el pris og fornuftig aftale. Vores alle sammens elpristavlen.dk er et helt unikt værktøj til at blive små forvirret af. Ideen er i sig selv ganske udmærket, men el selskaberne formår alligevel at gøre det uoverskueligt.
Når man har indtastet sine valg, kommer der mange tilbud op. Problemet er bare at der er ganske få du egentlig kan sammenligne. Løbetiden er forskellig og sågar bindingsperioder er forskellige.. Dette er ikke forståeligt for os, da danske private forbrugere ikke kan være bundet mere end 6 måneder iflg. lovgivningen. Så de bindinger på 12 måneder er jo direkte ulovlige!!
Derudover skal man som forbruger være opmærksom på, at vælger man det billige 3 måneders tilbud på siden, så SKAL man selv være primus motor på, at få lavet en ny aftale inden de 3 måneder udløber. Gør man ikke det, så kommer man til at betale det højere "Kvartalsprodukt" - og så er man lige vidt.
Alt i alt er det som menig forbruger - hr. og fru Danmark - ikke nemt at navigere rundt på dette marked og det på trods af at der faktisk kan være ganske gode penge at hente ved at skifte elselskab.
Vi har oplevet besparelser på ca. 400,- for et så lavt forbrug som 2.500 kWh om året, og har man jordvarme eller andet der kræver megen energi, så snakker vi flere tusind kroner om året i besparelse på strømregningen.
Vi startede vores virksomhed af disse årsager. For det er for svært at navigere som forbruger på det danske el marked, og med et marked med så stor bevægelse kræver det lidt kendskab hertil at navigere..
Kig på http://www.ebonus.dk/ og se hvor nemt det kan være at opnå el priser lavere end bla. elpristavlens....