E-handelsbutik med salg af løbesko solgt via Amino.
Annonceteksten for børnetøjsbutikken:
Velfungerende webshop med dropshipping sælges (lager er også muligt).
Sælges pga. manglende fokus på studie.
Ingen leverandørKONTRAKT, men leverandørAFTALE. Der eksisterer mange argumenter for, hvorfor leverandøren ikke dropper ud.
Kørende siden 1. september, og lige siden har omsætningen været stigende (fra 16k - 34k - 52k i november). Der kan lægges langt mere i virksomheden end tidligere vist.
Reklamemæssigt har fokus været på Adwords og 9/10 gange med top 5-placering på Google.
Stort potentiale i virksomheden. Behovet for varerne er stort og vil altid være der. Siden er billigst på markedet i Danmark og snart klar som billigst i Sverige.
Virksomheden drives personligt, med en arbejdsuge på 3-4 timer, hvor der tjekkes mail et par gange dagligt, svares på disse og sendes ordrer videre. Det er stort set hvad arbejdet består i - det kan klares af de fleste.
Kundetilfredsheden er stor, vi holder vores aftaler og leverer varer som kunden vil have. Reklamation på 1/40 gennemførte ordrer.
Konceptet er efter min mening genialt, enkelt og specialiseret.
Det nye år er iøvrigt startet rigtig godt med en omsætning på 23k på de første 6 dage.
Se lignende virksomheder til salg på Amino Virksomhedsbørs:
Udbudt handelspris: 175.000 kr.
http://www.amino.dk/virksomhedsbors/search/sportsudstyr/1