Sexfri Dating er meget nyt, det er faktisk først kommet igang den 1.ste maj 2010. Forud er gået tre år med at finde mennesker der har lyst til at deltage i et dansk netværk for aseksuelle, men det har været svært. Som aseksuel, altså født uden sexlyst, er man ikke anderledes hvad interesser angår end andre mennesker i samfundet, og aseksuelle er ikke udsat for en særlig diskrimination eller forskelsbehandling, som kunne give anledning til et fælles politisk mål. Aseksuelle kan få børn med hinanden, blive gift og vækker ikke samme opmærksomhed som homoseksulle der jo ved valg af partner afslører sin seksualitet. Således kan man leve ubemærket som aseksuel, og det trives de fleste med.
De fleste aviser og ugeblade har sexbrevkasser , og når de beskæftiger med med manglende sexlyst er det betinget af en problemstilling som der skal findes en løsning på. Så resulterer artiklerne i gode råd til at pifte sexlivet op, eller også må spørgeren til lægen og blive kureret. Som aseksuel kan man derfor, hvis man er åben om emnet, ende med hele tiden at skulle forsvare hvorfor man har det fint med ikke at gide sex, og hvorfor man ikke har søgt læge. Det bliver ofte til en spørgerunde om sex, nysgerrigheden er stor. Vil man aldrig have sex?, hvad hvis du møder den eneste ene? osv. og jeg bliver som mand ofte spurgt til om jeg kan få rejsning, og hvad der skal til. Det har jeg personligt ikke noget imod, men det er jo meget privat og aseksuelle er ikke mindre generte end andre eller mere villige til at dele ud af intime detaljer, – blot fordi de er aseksuelle.
Så det stod hurtigt klart at en forening for aseksuelle nok ville blive en lille lukket kreds, men til gengæld var interessen stor for de arrangemneter vi havde planlagt og vi var overraskede over at der er forbavsende mange der gerne vil have et sexfrit forhold selvom de ikke er aseksuelle. Det er både unge mennesker der gerne vil forblive jomfruer til de møder den rigtige, af romantiske eller religiøse årsager og især kvinder som, ihvertfald periodevis, finder den megen sexinteresse fra mændene lidt påtrængende. Fælles for dem, er at de gerne vil omgås det modsatte køn, på vennebasis.
For mænd, hvis mandighed uløseligt kulturelt set hænger sammen med deres virilitet, troede vi det ville blive sværere at finde nogen der ville indrømme at de gerne ville have et sexfrit forhold. Erfaringen skulle vise, at når bare de rigtige omstændigheder var tilstede så der kunne snakkes åbent om det, så er der faktisk flere mænd end vi havde troet. Kvinderne er dog fortsat i overtal, hvilket sikkert skyldes, at kvindegruppen udover de som er født uden sexlyst, også rummer de kvinder hvor sexlysten aftager af hormonelle grunde.
Så fra at skulle til at stifte en forening for aseksulle, stod vi nu med mennesker som vi havde bragt sammen ved forskellige arrangementer, og hvis eneste fællestræk var at de ikke ønskede sex. Helt spontant opstod der ideer om at rejse sammen som par og undgå eneværelsestilæggene, at gå i byen som par istedet for som vennner/veninder der så pr. definition måtte være scoreobjekter, og en hel masse andre sjove ting. Det at være sammen som par, blev til en win-win situation for begge parter. Selv familiefesterne blev sjovere. Kærligheden og at kunne blive forelsket forsvinder ikke fordi man ikke vil have sex, så det skete også at der blev dannet parforhold.
Så et sexfrit datingbureau blev resultatet, og ikke en forening. Nu har vi i en tid så udført de skøre og sjove ideer i praksis, og fået nogle erfaringer. Noget er valgt fra, og andet valgt til, men vi håber på at interessen bliver stor. Foreløbig er vi 50 aktive personer, og af dem arbejder der frivilligt 20- 25 i brugergruppen og de udarbejder de koncepter som løbende skal komme til, og indtil videre er yderligere 100 personer interesseret i at blive kontaktet. Af praktiske årsager skal man være 18 år og derover, og fordelingen aldersmæssigt ligger jævnt omend der er flere kvinder end mænd.