Birgit - Min-mave.dk
Mit liv som iværksætter og MOR - på en gang :)

Køb et Amino Sponsorlink

Seneste indlæg

Tags

Syndication

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 2

Arkiv

Og hvad skal barnet så hedde?

Engang helt tilbage i 2000 fik jeg den skøre ide at lave et website, og efter adskillige forsøg som ikke kan betegnes som succesfulde, måtte jeg tage det næste afgørende skridt.

Eget domænenavn og webhotel tilknyttet sitet.

Men hvad skulle barnet så hedde? Tja, gode råd var dyre, alt er jo dyrt når man ingen penge har og navnet som blev til Min-Mave blev egentlig til ved et tilfælde, og det er faktisk meget svært for mig at tage æren for det. Det var nemlig ikke mig selv der kom med forslaget, men en webdesigner som jeg overvejede at lave et samarbejde med.

Allerede dengang havde jeg mange planer og ideer, og inderst inde var jeg drønligeglad med hvad sitet kom til at hedde, da jeg ikke havde et snus forstand på domænenavne og egentligt ikke er særlig kreativ medmindre det er noget helt specielt.

Så da navnet Min-Mave kommer op snupper jeg da bare det med det samme. Jeg tænker ikke specielt langt og det viser sig at være en stor brøler fra min side da jeg dermed heller ikke tænker så langt som at HUSKE at købe domænenavnet minmave uden bindestreg - det viser sig senere at en person får fat i det og bruger det til egen fordel og bestemt ikke har lyst til at overdrage det til mig (men det er en helt anden historie, som I kan få på et andet tidspunkt)

Jeg får en dygtig tegner (illustrator) til at lave logo og så er jeg kørende.

Hvem skulle nogensinde have gættet at dette navn skulle vise sig at blive domænenavnet for en af Danmarks største sider om graviditet, fødsel og børn? Surprise

Nogle år er gået siden da og jeg er blevet en del klogere mht. domænenavne, hvem der bare havde haft den viden - eller havde kendt et sted som Amino - dengang.

Hvordan fik dit firma sit navn?

Skrevet: jun 25 2009, 09:42 afBirgit - Min-mave.dk| med6 kommentarer| | 632 Visninger

Kommentarer

John Jsagde:

Hej Birgit.

Jeg har en næsten omvendt version.

Jeg fandt et domænenavn med bindestreg og satte mig straks på det samme navn uden. Jeg har så (desværrre) langt fra det samme besøgstal som dig, så truslen mod en "domæne-haj" hviler ikke så tungt på mig. Men det kunne da være engang, måske, hvis nu osv. :0)

Nå, men jeg er sådan lidt spøjs skruet sammen, så jeg valgte Snus-Et-hus til min boligportal. Det er langt fra et sigende domænenavn, ej heller det klogeste valg, men det kunne da frembringe et smil hos DK-Hostmaster og et spørgende "Hvad sagde du?" når jeg nævner domænet for andre.

#den 26-06-2009 kl. 09:46
Er kommentaren brugbar? 0 0

Trine Lønfeldtsagde:

umas.dk har fået sit navn på denne måde:

Tekst hentet fra www.umas.dk

Hvorfor navnet umas?

Det er mærkeligt nok, det mest stillede spørgsmål jeg får! Så her kommer det simple svar.

I er dameblad var der en artikel med den amerikanske skuespiller Uma Thurman. Det gav inspiration til virksomhedens navn. Uma er navnet på en af de indiske Gudinder. Uma er blid og venlig og Gudinden Uma personliggøres med ord som kraftfuld lys, strålende skønhed og fred om natten. Hun udtrykker stor skønhed, guddommelig visdom og evnen til at se mere klart og positivt. På dansk danner vi ejefald ved at tilføje et "s" på ejermanden. Det bruges til at betegne ejerforhold i bred forstand. Sådan startede umas.dk! En gavebutik med hjerte, bid og samvittighed.

Et eller andet skulle firmaet jo hedde, tror ikke det er det vigtigste, men "blot" :-) at få det brandet...

Kh Trine

#den 27-06-2009 kl. 09:42
Er kommentaren brugbar? 0 0

Birgit - Min-mave.dksagde:

John :

Domænenavnet minmave.dk blev registreret allerede inden sitet var kommet op i de besøgstal det har nu, så at der ikke er voldsomt mange besøgende er ingen garanti for domænehajer. Det frækkeste var at manden der registrerede det i sin tid pegede det over på hans egen webshop, og senere forsøgte at overtale mig til et samarbejde hvis jeg ønskede domænet tilbage.

Til sidst - efter 2 års tovtrækkeri - lykkedes det endelig at få overdraget domænet, men kun fordi webshoppen gik konkurs og den gamle ejer hadede de nye ejere så meget at han hellere ville se mig få domænet end at de nye ejere skulle beholde det.

Jeg mener også det vigtigste er branding, så medmindre man ligefrem har valgt et MEGET uheldigt navn til at starte med, så kan man altså godt få succes.

Held og lykke til snus-et-hus - det er jo en sætning som giver virtuelle billeder i hovedet på en, så det var jo også en meget at brande sig på overfor de mennesker som bedst husker på den måde.

De bedste hilsner

Birgit

#den 29-06-2009 kl. 06:57
Er kommentaren brugbar? 0 0

Birgit - Min-mave.dksagde:

Kære Trine

Du har valgt et meget flot navn til din forretning, som siger det hele (når forklaringen kommer med :)

Tak for din historie, og held og lykke med forretningen.

De bedste hilsner

Birgit

#den 29-06-2009 kl. 06:58
Er kommentaren brugbar? 0 0

Jakob Christiansensagde:

Stort tillykke med successen med websitet. Det er godt gået! (min kone har faktisk også benyttet det en del).

Min virksomhed og hjemmesideadresse er bare mit eget navn, så jeg kan ikke bidrage med spændende historier! :-)

vh Jakob Christiansen - www.jakobchristiansen.dk

#den 29-06-2009 kl. 13:41
Er kommentaren brugbar? 0 0

Jakob Christiansensagde:

Stort tillykke med successen med websitet. Det er godt gået! (min kone har faktisk også benyttet det en del).

Min virksomhed og hjemmesideadresse er bare mit eget navn, så jeg kan ikke bidrage med spændende historier! :-)

vh Jakob Christiansen - www.jakobchristiansen.dk

#den 29-06-2009 kl. 13:42
Er kommentaren brugbar? 0 0