Lundsby
Bygger systemet bag den perfekte webshop

Køb et Amino Sponsorlink

Seneste indlæg

E-mail abonnement

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 1

Arkiv

september 2008 - Indlæg

En gratis webshop til iværksættere

Jeg startede for noget tid siden, en tråd hvor jeg ærgrede mig over hvor mange af de helt små webshops, der har aldrig rigtigt bliver til noget på pga. for små opstartsbudgetter.

Formålet var at finde ud af om der var interesse for et gratis for iværksættere koncept, og hvordan betingelserne for sådan et koncept skulle se ud.

Ud fra tråden, blev vi i EasyFlow enige om at det var en rigtigt god ide, som vi ønskede at prøve af. Der var ikke rigtigt nogen modvilje, imod at gøre det til at krav, at iværksætteren skulle sørge for Dankort betaling på shoppen, samtidigt blev det fastsat at shoppen var gratis indtil der var en månedlig omsætning på 5000 kr., eller der er gået et år.

I første omgang, for at prøve konceptet af, giver 100 webshops gratis til iværksættere på Iværk08. Det har allerede resulteret i en del mails, fra folk der ikke kunne komme til messen, men rigtigt gerne vil havde en gratis webshop. Fedt med den forhåndsinteresse.

Det er vores håb at besparelsen bliver investeret i markedsføring, design, dankort etc. for på den måde at øge chancen for at det bliver en succesfuld webshop.

F.eks. hvis man ikke selv kender en webdesigner, kan man med fordel købe en af vores designpakker. Et almindeligt design koster 5.000 DKK, og udarbejdes af en vores professionelle design partnere.

På messen vil det være muligt at møde en af vores designpartnere, nemlig Martin Tygsen som mange sikkert kender fra Amino. Martin har yderligere indvilliget i at udlodde en design pakke i vores messe konkurrence.

Et lille skridt imod den optimale webshop løsning

Den næste version af EasyFlow hedder 2.3, og er et lille skridt på vejen imod vores ambition om at lave den optimale webshop løsning.

Den primære nyhed i EasyFlow 2.3, er at administrationssystemet, er blevet opgraderet væsentligt. Der er sket flg.:

Hjælpetekster indbygget i brugerfladen:

Da jeg startede med, at lave webshops havde jeg svært ved, at se hvorfor Scannets Webshop havde så stor succes. Noget jeg i øvrigt ikke var ene om, se f.eks. her, men efterhånden som jeg snakkede med forskellige brugere, så fandt jeg frem til at systemet, opleves som værende utroligt let og kraftfuldt. Det kunne jeg ikke forstå, da systemet ud fra et udvikler synspunkt, virkede noget gammeldags. Men det er jo ikke udviklere, der køber og bruger webshop løsninger.

Efter at havde prøvet adskillige Scannet demoshops, indså jeg at systemet er genialt specielt for førstegangsbrugeren, fordi hjælpeteksterne er indbygget i brugergrænsefladen. Hvilket gør at brugeren, bliver taget i hånden og guidet igennem de opgaver der skal udføres.

Inspireret af dette har vi indbygget hjælpetekster direkte ind i brugerfladen, så EasyFlow er blevet væsentligt lettere at komme i gang.

Screenshot

Hjælpetekster i brugerfladen, er ikke en rose uden torne, og for avancerede brugere kan de ofte få systemer til at sløve og klodsede. Derfor har vi lavet et faneblad, uden hjælpe tekster, men ekstra info.

Screenshot

I den næste version, bliver det muligt at rette data direkte i dette faneblad, på en lækker Excel -lignende måde.

Nyt vindue system

Det har altid været muligt at åbne flere vinduer i EasyFlow's administrations system. Men tidligere har der været, nogle problemer omkring hvornår de åbne vinduer vises og skjules.

De er nu løst, ved at lade vinduerne, være implementeret direkte i Explorer vinduet. Udover at løse problemet, ser de nye vinduer rigtigt lækre ud.

Screenshot

Inddeling i faneblade

Tidligere har administrations modulet, været baseret på en enkelt træ kontrol, men da der rigtigt mange muligheder, er der også mange ikoner. Dette har gjort systemet komplekst og svært at overskue.
Derfor har vi opdelt træet i faneblade, hvori de forskellige dele af systemet er logisk grupperet. På denne måde, er systemet blevet meget mere overskuelig.

Preview som navigeringsmetode

Et andet problem, ved træ kontrollen, er at man nogle gange har svært at se sammenhængen imellem træet og websitet. For at gøre dette lettere har vi indført en Preview fane, så sammenhængen bliver åbenlys og det er hurtigt at se hvordan de ændringer man har lavet, ser ud på sitet.

Screenshot

I en fremtidig version, vil det være muligt at rette data direkte på sitet, lidt a la SiteCore, Secoja, Monosite etc.

På trods af de nævnte nyheder, er det mest spændende ved version 2.3 faktisk det der sker under motorhjelmen. Her ligger nemlig fundamentet til de næste version, der både byder på design- og funktionalitets frihed.

>