Lejebolig - indskud - 88 måneders regel - Side 2 - Amino.dk
på Amino
Bliv gratis medlem på Amino
 

Køb et Amino Sponsorlink

 

Nye ekspertblog-indlæg
om  Administration & Finansiering

Læs flere ekspertindlæg
 

Top karmaliste (30 dage)

De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Jura, kontrakter, lovgivning, ophavsret m.m. "

 

Lejebolig - indskud - 88 måneders regel

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
Amino-karma 5.408
Tilmeldt 5. mar 06
Indlæg ialt: 1.408


Skrevet 05-06-2019 kl. 21:48

Hej Aminoer

Jeg har ledt efter noget om ovenstående, både i den nye lejelov og den gamle, men kan ikke finde noget.

En vicevært fortalte mig, at når en lejer har boet i 88+ måneder, er det et krav at hele indskud tilbagebetales?

Hvor finder jeg noget på dette.

Tak på forhånd.

Amino-karma 3.462
Fra Aarhus
Tilmeldt 20. nov 14
Indlæg ialt: 771

Arne
Skrevet 06-06-2019 kl. 05:24

Indenfor den almene lejeloven findes der en regel om normalistandsættelse, hvorefter lejer "optjener" sin istandsættelse.

Hvis du bor i en privat bolig, omfattet af lejeloven, er det en røver og viceværten må se at få styr på hvad han siger (medmindre andet er aftalt i lejekontrakten naturligvis).

Amino-karma 5.408
Tilmeldt 5. mar 06
Indlæg ialt: 1.408

Pythonrap
Skrevet 06-06-2019 kl. 06:09

Super takker

Det er en almen bolig og der står noget i regnskabet hensættelse til istandsættelse, men de øvrige mener at det er til køkken, hårde hvidevarer osv.

Viceværten er ansat i samme boligforening, bare en anden afdeling.

Amino-karma 3.462
Fra Aarhus
Tilmeldt 20. nov 14
Indlæg ialt: 771

Arne
Skrevet 06-06-2019 kl. 06:41

Nu er jeg desværre ikke så super meget inde i reglerne om normalistandsættelse, men reglerne findes i almenlejeloven (omkring § 25).

Det kan godt være, at reglerne tillige er specificeret via en bekendtgørelse. Går du på Retsinformation.dk finder almen lejeloven, vil der i højre side ligge en genvej til de til loven tilknyttede bekendtgørelser. Evt vil du også af den vej kunne finde en vejledning til loven :)

Amino-karma 5.438
Fra Birkerød
Tilmeldt 29. apr 11
Indlæg ialt: 1.140

Cef
Skrevet 06-06-2019 kl. 10:21

Pythonrap:

Hej Aminoer

Jeg har ledt efter noget om ovenstående, både i den nye lejelov og den gamle, men kan ikke finde noget.

En vicevært fortalte mig, at når en lejer har boet i 88+ måneder, er det et krav at hele indskud tilbagebetales?

Hvor finder jeg noget på dette.

Tak på forhånd.

Et hurtigt skud siger mig, at han taler om normalistandsættelsen og reglerne for vedligeholdelse. Her er der forskel på den respektive ordning og typen af lejebolig (almen eller anden udlejning). Hvis der er tale om en almen bolig vil der typisk optjenes en andel af normalistandsættelsen pr. måned som boligforeningen overtager. Jeg har set lidt små afvigelser heri og der opnås typisk 100 % overtagelse af normalistandsættelsen ved bopæl i ca. 88 - 96 måneder. Hos normale udlejning er der reglerne om indvendig vedligeholdelse osv. som er de bærende forhold. Se lejelovens §§ 22 - 23 omkring månedlige hensættelse.

Denne type istandsættelse gælder dog kun normalistandsættelse og derved normal og forventet slid. Misligeholdelse af lejemålet kan altid modregnes i deposita.

Rettelse / Indskudt tanke: Umiddelbart lyder det mest som om han omtaler reglerne for almene boliger. Køkken og bad er normalt enten noget boligafdelingen vedtager at udskifte samlet (med lejeforhøjelser i det vedtagne boligbudget) eller noget de enkelte lejere kan udskfite via råderetten (+ leje forhøjelse til inddækning af den ekstra omkostning). Nogle boligudlejere skifter fast køkken og/eller bad hver gang lejligheden fraflyttes, da det er muligt at ligge udgiften over på lejeren og derved bliver istandsættelsen heraf foretaget løbende, så det fremstår flot (vi ved jo godt alle sammen det er 2 rum, som man altid har en holdning til og gerne ser så nyistandsatte som muligt). 

Statsautoriseret revisor - København

Amino-karma 5.408
Tilmeldt 5. mar 06
Indlæg ialt: 1.408

Pythonrap
Skrevet 06-06-2019 kl. 13:40

Hej Arne

Tusind tak. Jeg tager et kig.

Amino-karma 5.408
Tilmeldt 5. mar 06
Indlæg ialt: 1.408

Pythonrap
Skrevet 06-06-2019 kl. 13:46

Tak for dit svar CEF

Cef:
Denne type istandsættelse gælder dog kun normalistandsættelse og derved normal og forventet slid. Misligeholdelse af lejemålet kan altid modregnes i deposita.

Nu er der tale om en beboer, der har røget, ikke meget og kun i køkkenet. Så her hænger lågerne i, men kan vaskes og er fra 1985.

Jeg skal lige have med, at der er tale om et dødsbo og Skifteretten siger det samme, da der skulle laves opgørelser af Aktiver og Passiver.

Der er flest Aktiver, men vedkommende i Skifteretten nævnte, at det skal huses at indskud, efter 30 år i samme lejlighed, kommer 100% tilbage?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)

RSS-feed
 
Besøg vores samarbejdspartnere :