<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>
<?xml-stylesheet type="text/xsl" href="https://www.amino.dk:443/utility/FeedStylesheets/rss.xsl" media="screen"?><rss version="2.0" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/" xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"><channel><title>Hvordan starter jeg selvstændig virksomhed?</title><link>https://www.amino.dk:443/forums/15826.aspx?utm_source=rss&amp;utm_medium=rss&amp;utm_campaign=rss-feed</link><description>&lt;p&gt;Her diskuterer vi, hvordan man kommer i gang som iv&amp;aelig;rks&amp;aelig;tter, hvordan man starter en virksomhed op, og hvad det vil sige at v&amp;aelig;re selvst&amp;aelig;ndig. Der er mange ting at overveje, inden tager springet med opstart af en ny virksomhed, men du kan v&amp;aelig;re sikker p&amp;aring;, at de mange aminoer vil g&amp;oslash;re meget for hj&amp;aelig;lpe dig. Entrepren&amp;oslash;rskab er i dette forum i h&amp;oslash;js&amp;aelig;det, og vi fokuserer p&amp;aring; de problemstillinger, men har, allerede inden man ved, hvilken branche man som iv&amp;aelig;rks&amp;aelig;tter skal satse p&amp;aring; med sin nye virksomhed. Velkommen til, vi gl&amp;aelig;der os til at h&amp;oslash;re om dine overvejelser og sp&amp;oslash;rgsm&amp;aring;l som ny iv&amp;aelig;rks&amp;aelig;tter.&lt;/p&gt;</description><dc:language>da</dc:language><generator>CommunityServer 2008.5 SP2 (Debug Build: 40407.4157)</generator><item><title>Opstart af privat parkeringsvirksomhed</title><link>https://www.amino.dk:443/forums/thread/713729.aspx?utm_source=rss&amp;utm_medium=rss&amp;utm_campaign=rss-feed</link><pubDate>Thu, 18 Nov 2010 16:00:23 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">426ea658-be4c-49d4-a865-b6f342788162:713729</guid><dc:creator>Bremen</dc:creator><slash:comments>0</slash:comments><comments>https://www.amino.dk:443/forums/thread/713729.aspx?utm_source=rss&amp;utm_medium=rss&amp;utm_campaign=rss-feed</comments><wfw:commentRss>https://www.amino.dk:443/forums/commentrss.aspx?SectionID=15826&amp;PostID=713729&amp;utm_source=rss&amp;utm_medium=rss&amp;utm_campaign=rss-feed</wfw:commentRss><description>Hejsa

Jeg har i noget tid leget med tanken om at starte et privat parkeringfirma. Jeg har været inde på nogle privat parkeringsfirmaers hjemmesider og kan se, at de alle sammen ligner hinanden rigtig meget, når det kommer til oplysninger ang. jura, lovhjemmel, klagemuligheder etc.

Er der folk her inde, som har erfaringer på området eller som ved, hvad der skal til for at starte privat parkeringsvirksomhed. Hvilke godkenderlser er nødvendige at hente ind fra offentlige myndigheder? (f.eks. politi ang. lovhjemmel, skiltning, etc) Er der nogle forretningshemmeligheder, man skal overveje før start?

Jeg håber mange kloge hoveder kan bidrage.

Venligst&lt;div class="clearBoth"&gt;&lt;/div&gt;</description></item></channel></rss>