B2C internethandel til salg

Beskrivelse:

Produkter: Ringe, kæder, armbånd, ørering, pendants, sæt og andre smykker - alle produkter i 925 Sterling Sølv.



Koncept: Vi sælger alle vores produkter på basis af vægt hvilket vil sige at at en kæde som vejer 25 gram, sælges for 25 gange xx kroner. Vores kunder bruger samtidig vores website som opslagsværk for at se hvad sølv må koste. Vi har direkte adgang til London Metal Stock Exchange hvor vi viser dagens sølvpriser.



eCommerce: Netbutik på engelsk, dansk og spansk. Er opbygget med dobbelt ordre-procedure. Inkluderer også køb, salg, lager, og pris moduler.



Beliggenhed: Spanien hvor vi har 18,5 % moms - kan uden problemer flyttes til Danmark.



Varelager: ca. 50.000 gram



Leverandører: Direkte adgang til 3 fabrikker.

Annonce ID:

8344

Virksomhedstype:

Anpartsselskab (ApS)

Primær branche:

Detailhandel/Specialforretninger

Øvrige brancher:

Internet websites
Internethandel Detail (b2c)

Prisindikation:

100 DKK

Handelsgebyr:

min. 3.501 DKK

Omsætning:

Ikke angivet

Omsætningsstatus:

Har omsætning

Ansatte:

5 eller derunder

Grundlagt år:

2009

Beliggenhed:

Udlandet

Opererer i:

Hele landet

Flytbarhed:

Er egnet til flytning

Årsag for salg:

Andet

Værdi af medfølgende ejendomme:

Ejendom er ikke inkluderet

Værdi af medfølgende varelager:

800.000 DKK

Værdi af medfølgende inventar:

400.000 DKK

Sælgerfinansiering:

Sælgerfinansiering tilbydes på følgende vilkår:

- Udbetaling:

Ikke angivet

- Løbetid, måneder:

Ikke angivet

- Rente, procent pr. år:

Ikke angivet


Øvrige beskrivelser

Beskrivelse af den ideelle køber:

Der er 3 muligheder: 1) Du kan købe vores varelager. Du betaler 1 Euro (ekskl. moms) per gram. Du får hele webbutikken med i købet som alene har kostet 20.000 Euros. 2) Vi kan blive partner. Du tager dig af webhotellet og salget - du er ekspert på dette område. Vi sørger for ordre-modtagelse og levering. Vi skal have 2 andre produkter (hvor vi allerede har leverandører) ind i vores sortiment for at blive mere attraktiv, og dette skal financeres af dig. Vil koste ca. 18.000 Euros til varekøb. 3) Dit eget forslag. Måske et kombineret B2C- og B2B-koncept.

Beskrivelse af konkurrencesituationen:

Vores forretningskoncept er unikt - måske det eneste i hele Europa - og vores leverandører er nogle af de bedste på markedet. Vi sælger vores produkter med en moms på 18,5 %, og vores forsendelsesomkostninger er nogle er de mindste i Europa. Ideelt for B2C til lande med 25 % moms. Vi har de rigtige produkter til de rigtige priser, men vores sortiment er for smalt. Herudover har vi overvurderet vores evner til at igangsætte et webhotel.

Mulighed for indkøringshjælp:

Igen er der en række muligheder: 1) Vi har vores egen strøg-forretning som vil fortsætte. Vi bliver således køber til alle produkterne hvis vi kan indgå den rigtige aftale. 2) Du kan købe varelageret over en længere periode hvor prisen pr. gram sættes op. Vil dog kun blive accepteret ved en total overtagelse og med sikkerhed for betaling. 3) Dit eget forslag - vi er åbne for dine ideer.

Bekræft mail-adresse[X]  Luk

Du har endnu ikke bekræftet din mailadresse.

Åbn den mail, vi har sendt dig, og klik på linket for at bekræfte din mailadresse.

1. Klik her for at få tilsendt en ny bekræftelsesmail 2. Klik her, når du har aktiveret din mail
Kun VIP-kontakt[X]  Luk

Annoncen er under 10 dage gammel, og kan derfor kun kontaktes af VIP-brugere.

Klik her for at blive VIP-bruger
Kun VIP-kontakt[X]  Luk

Annoncøren har valgt, at kun VIP-brugere kan henvende sig vedrørende annoncen.

Klik her for at blive VIP-bruger
Acceptér betingelser[X]  Luk

Du skal acceptere betingelserne for brug af Amino Virksomhedsbørs før du kan kontakte en annoncør.

Klik her for at acceptere betingelserne
Log ind for at kontakte annoncøren[X]  Luk

Du skal være logget ind for at kontakte annoncøren.

Klik her for at logge ind
Brugerprofil ikke udfyldt[X]  Luk

Du har ikke udfyldt din profil for Amino Virksomhedsbørs.
Du skal udfylde din profil for at kunne kontakte annoncøren.

Klik her for at udfylde din profil

Kontakt

Annoncen er vist 1661 gange og er blevet kontaktet 2 gange.

Kontakt annoncøren vedrørende denne annonce.

Besked til annoncør:



Feedback