Køb et Amino Sponsorlink
Hej Aminoer
Jeg ønsker at lave en video på min hjemmeside der forklare brugerne hvordan hjemmesiden fungere og hvordan denne skal anvendes. Videoen skal ligeledes lægges ud på youtube. Mit spørgsmål er. hvordan optager jeg min video når det der skal optages foregår på computeren. Er der et software eller lign. man kan downloade der optager det man foretager sig på computeren. Altså et Screen shot bare LIVE.
På forhånd tak.
Adios Aminos
Danmarks største twilight hjemmeside - Twilight nyheder, bøger, film, musik og debat. Deltag nu!
Hej Emil !
Der er masser af screen capture programmer der kan optage i realtime. Prøv at lave en søgning på google på fx. "screen recording program", så er jeg helt sikker på at det du leder efter popper frem.
Der er både kommercielle og gratis løsninger, men fælles for de fleste kommercielle er dog at du kan prøve en gratis trial version før du køber.
Håber det hjalp dig.
Freelance webudvikling v. Mathias Bak. Følg linket for at se priser og referencer.
Mange tak. Jeg tjekker det ud.
Hej.
Jeg bruger selv dette: http://www.screencast-o-matic.com/
Helst gratis og optager op til 10 minutter
Mikkel
Kan programmet optage lyd. Jeg har forsøgt mig med et program der hedder camstudio, hvilket fungere rigtig godt, men man kan ikke lægge lyd ind over.
jeps der er lyd på det ;-)
Gode billeder/video og fin lyd
Hej Emil
Camstudio kan sagtens optage med lyd, du skal huske at vælge ”optag lyd fra mikrofon”, i menu ”options” for den står default på, optage ikke lyd. Hvis du ikke har brugt Lossless Codec, så hent CamStudioCodec14.exe
MvhJuul
Fritlægning af produktfotos
Kan man også lægge musik ind over, eller er det kun højtalerne der kan bruges til at tale ind over optagelserne på?
Jeg kan ikke hente CamStudioCodec14.exe. Den bliver ved med at instalere sig selv, men fungerer ikke.
Emil
Hej Emil Hvis du skal have musik ind over skal du arbejde med den del i andre programmer, et lyd redigeringsprogram og et videoredigeringsprogram. På den måde får du optimal betingelser for et godt resultat. Download CamStudioCodec14.exe til din harddisk og installere filen den vej. Mvhjuul
Hvis du skal have musik ind over skal du arbejde med den del i andre programmer, et lyd redigeringsprogram og et videoredigeringsprogram. På den måde får du optimal betingelser for et godt resultat.
Download CamStudioCodec14.exe til din harddisk og installere filen den vej.
Mvhjuul
ok det prøver jeg, tak