Køb et Amino Sponsorlink
Jeg har lige startet en mindre virksomhed op. Og nu står jeg og skal finde et regnskabsprogram.
Hvad kan i anbefale ?
Som sagt jer er helt ny i det her så skal gerne være et nemt program.
Og meget gerne meget billigt/ gratis hvis muligt.
Jeg har kigget lidt på summasumarum men så vidt jeg kan læse mig frem til så er det kun gratis i 45 dage, hvorefter man skal købe det.
Nogen der kan komme med et godt råd eller to. :)
Hilsen sandra
Hej
BillysBilling - https://billysbilling.dk/
Dog har jeg visse forbehold for dem;
1) de melder mange ting ud, blandt andet her på Amino, men har som regel ALTID svært ved at overholde tidsfristerne, som de selv stiller
2) melder ting ud som så ændre sig generelt, her i blandt API'et, som der har været meget diskussion om
3) mangler du funktioner skal du væbne dig med MEGET tålmodighed, de implementer dem ikke uden at lige spørge en eller anden øverst ikke-eksisterende-befalende tilråds og tage meget lang tid om, at udføre det derefter
Mangler EAN-fakturering.
Simpelt Regnskab - https://simpeltregnskab.dk/
Flinke mennesker. Generelt ret lydhøre. Systemet fungerer, og der er det som der skal være for den meget almindelige.
Mangler API.
E-conomics - http://www.e-conomic.dk/
Ja, kvalitet - og prisen er derefter. Hvad jeg skulle have opfattet så er de lydhøre. Mangler hverken EAN-fakturering eller API.
Vi bruger e-conomic det kører bare ingen problemer det koster 155 pr md inkl. Moms men alt dit regnskab ligger sådan du nemt kan komme i forbindelse med det via deres hjemmeside de sørger for backup af dit regnskab så den aldrig forsvinder:-) Så synes du skulle prøve deres demo Mvh Jonas Kolding :-)
Partypoint - Midtjyllands fedeste udlejning af festudstyr. Uanset om du skal bruge jukebox, Slush Ice maskine eller et lydanlæg med power!
Hvis ikke online er et krav er Summa med ca 1000 kr i engangsbeløb (behøver ikke tegne abonnement )nok billigst - og absolut godt - Sikkerheds kopi er også der automatisk og kan ligge online i f.eks. dropbox eller cloud
Venligst John H http://johnhannover.blogspot.dk/
Tak for hurtigt svar :)
Jeg har gode erfaringer med E-conomic :-) Har dog en ide om, at jeg gerne vil prøve kræfter med Billy's billing, så jeg kan sammenligne de to udbydere.
Hej Sandra
Nu kan jeg se, at der er et par stykker, som har nævnt e-conomic, så jeg ville lige give dig et par links
Du kan prøve e-conomic gratis i 14 dage, så du kan få et indtryk af, om det er noget for dig. Faktisk kører vi lige nu et tilbud for amino-brugere, hvor du kan få e-conomic gratis i 2 måneder, hvis du opgraderer din demo til en rigtig aftale. Prøv e-conomic gratis lige her.
Du kan også læse lidt mere om, hvad vi tilbyder - bl.a. gratis support, debitor-. kreditor- og fakturamodul, apps osv.
Sig endelig til, hvis du har spørgsmål til e-conomic. Så vil jeg rigtig gerne hjælpe dig videre.
Sisse Hansen
Kommunikationskonsulent hos e-conomic
Bruger selv E-conomic, som jeg er meget glad for - er måske ikke det simpleste af programmerne.
Der er også Winfinans Small Busines Mini, som er gratis for op til 1500 posterlingslinjer pr. år (bemærk ikke 1500 bilag) - virker dog som værende et ældre produkt.
Samt det internetbaserede Avendo eAccounting til kr. 99/mdr.
Pesnax: SSL certifikater, kodesigneringscertifikater, e-mail certifikater og sikkerhedssegl/scanning mod malware.
jeg kan anbefale e-conomic bla. fordi når din virksomhed vokser har du mulighed for at udbygge e-conomic med integrationsløsninger så det netop passer til din forretning.
Vi leverer integrationsløsninger til e-conomic eksempelvis, LeverandørService (betaling via Nets), Business Intelligence (statisik - salg, ordre, tilbud) provisionsberegning mv.
Du kan læse mere på vores hjemmeside www.itnvision.dk under e-conomic integrationer
http://www.itnvision.dk/e-conomic-loesninger
Du er også velkommen til at kontakte os.