Køb et Amino Sponsorlink
sheikhk: Hej Patrick Det vil sige hvis HM, lavede nogle ændringer på deres hjemmeside med pris vil det komme med, men hvis de så ændrede selve kategori URL fra herre sko til dame sko, det vil jo ikke komme med og hvis det kom vil det ikke se forkert ud på feks liked's website ? Er der en indtjenings model, når man samler data fra alle de steder eller skal man lave en aftale med hver butik ??
Hej Patrick Det vil sige hvis HM, lavede nogle ændringer på deres hjemmeside med pris vil det komme med, men hvis de så ændrede selve kategori URL fra herre sko til dame sko, det vil jo ikke komme med og hvis det kom vil det ikke se forkert ud på feks liked's website ? Er der en indtjenings model, når man samler data fra alle de steder eller skal man lave en aftale med hver butik ??
Som sagt er det en avanceret crawler som kommer til at tage godt hensyn til alle former for forandringer, tiltag og opdateringer på hjemmesider.
Lige nu kører Liked udelukkende på produktfeeds, som webshops tillader Liked at hente imod profit. Crawleren kommer til at tillade alle dem som ikke har et produktfeed at være med på legen :-)
Sammen med crawleren bliver filtrene på Liked også opdateret gevaldigt. Jeg er eksempelvis ved at lave farvegenkendeles-algortimer, som gør at brugere kan søge på produkter efter farve helt automatiseret.
Det vil sige der er mulighed for at lave det med crawler, api, plugin, og hvad er bedst at lave og hvad er nemmest at lave. Hvad med indtjenings mulighederne ?
Det lyder rigtig spænende og kan være jeg tager kontakt til dig :-)
Hej Patrick Har været inde på dit site og det ser meget cool ud. Men hvordan kan du tjene på det, da du linker det videre til de enkelte webshops eller har du lavet aftaler med dem.