Bliv gratis medlem på Amino
 

Køb et Amino Sponsorlink

 

Nye ekspertblog-indlæg
om  E-handel, Internet & Online marketing

Læs flere ekspertindlæg
 

Top karmaliste (30 dage)

De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Teknik, hosting & e-handelsløsninger"

 

Minecraft hosting - Kan nogen hjælpe mig lidt med det tekniske?

Side 2 ud af 2 (11 indlæg) < Forrige 1 2
Amino-karma 355
Fra Düsseldorf
Tilmeldt 15. dec 10
Indlæg ialt: 94

Christoffer
Fra PrivatHost
Skrevet 24-06-2012 kl. 18:05

Niels Henriksen:
Hvor meget trafik bruger minecraft? Ved du det?

Minecraft sluger omkring 100-150KB/s per klient, det kommer i de fleste tilfælde an på hvor stor "verdenen" er og hvor meget der foregår på serveren, plugins mv.

Hetzner er en rigtig god idé hvis du ikke tænker på dansk support og lavere pingtider.. Jeg mener ikke at de skulle have en lavere stabilitet end danske udbydere.

Nu ved jeg ikke om Hetzner's produkter er fleksible på den måde at man kan opgradere RAM/CPU/HDD efter forbrug, men det finder du nogen hos andre. Dumt at betale for mere end man får brug for, men det er selvfølgelig stadig ret så billigt.

Jeg vil til enhver tid anbefale at man bruger en fysisk maskine til gamehosting da ens ressourcer så er dedikerede hvor man på en VPS tit oplever at de er delt med andre.

PrivatHost.dk - Colocation og serverhosting for private og mindre virksomheder.

Side 2 ud af 2 (11 indlæg) < Forrige 1 2

RSS-feed
 
E-handel, Internet & Online marketing er venligst sponseret af: