Køb et Amino Sponsorlink
Hej Amioner,
Jeg har haft bloggen.. www.onlinebrand.dk i over 3 år.. kan ikke huske præcis registreringsdato... Meeen, nu har vi jo startet et webbureau her i Januar, med navnet onlineBRAND ApS..
Og det er så først gået op for mig nu.. at der findes 1 webshop der hedder www.online-brand.dk, som har fået rigtig mange dårlige anmeldelser på b.la. trustpilot, og det ses tydeligt hvis i googler.. onlinebrand eller online brand, yderligere ser det ud til at det er en fup webshop, det indtryk får jeg i hverttilfælde hvis jeg kigger på de trustpilot reviews der tilhøre online-brand.dk
Kan man gøre noget?
VH Daniel
Jeg vil lige undersøge om bindestreger går ind under det man kunne kalder typosquatting.
https://www.dk-hostmaster.dk/klager-og-suspension/suspension/typosquatting/
Mit bud er et nej alene af den grund at de sælger sko og du er et webbureau.
Så skulle du have registreret navnet for også at omfatte salg af sko.
Der er ikke meget du kan gøre.
De kom først med navnet og du har registreret din virksomhed efter de havde domænet.
Men en ting du kan gøre er at prøve at købe domænet af ejeren, som så bor i Kina.
Info: https://www.dk-hostmaster.dk/index.php?id=42&query=online-brand.dk&submit=S%F8g
Jeg har ændret titlen på indlægget (fjernet første ord) - da der ikke er bevis for at det er sandt.
Køb din te hos Tekanden. Landets absolut største udvalg af te i breve. Te til alle formål, i alle prisklasser og kvaliteter.
Jeg vil mene at et domæne kun med en bindestreg til foreskel ville kunne kaldes typosqautting. Prøv at kontakte DK-hostmaster.
Omvendt. Onlinebrand.dk er registreret før versionen med bindestregen.
Det er ikke dk-hostmaster som håndterer domæneklager, det er klagenævnet for domænenavne.
http://www.domaeneklager.dk/
Det kan være du kan finde en ligende sag under afgørelser:
http://www.domaeneklager.dk/afgoerelser/
Sønderup Media - Wordpress, Drupal, Prestashop og Magento hjemmesider med telefonsupport.
Indgiv en domæneklage (Læs vejledningen) hvis du mener at i har den største interesse i domænet. Det koster 500,- og noget tid, men du har intet at miste.
Alternativt kan det måske betegnes som typosquatting.
Hmm, jeg vil undersøge om man kan melde dem for typosquatting..
Det er bare ærgeligt, at deres trustpilot side kommer frem, på vores firmanavn, når man søger på google, det jeg sku træt af.
Hvis ejeren sidder i kina? Så har vi vel mere ret til domænet?
Kim Vinberg - Måske er det ikke bevist, men det fremgår fra trustpilot reviews, at det er kopivarer.. det er jo heller ikke lovligt at sælge i danmark. Men det er jo heller ikke et rigtig bevis.. men alligevel. :)