Køb et Amino Sponsorlink
Ja, det er helt legalt - MEN der skal indbetales pensionsbidrag, feriegodtgørelse mv.
Vil det ikke være smartere hvis han opretter et enkeltmands firma og fakturarer dig.
se evt denne link
http://www.amino.dk/blogs/toejner/archive/2011/08/18/selvst-230-ndig-ell-ansat-s-229-dan-afg-248-r-du-det.aspx
Alphamale:Hvad med det med betaling af en selvrisiko ved en evt. skade?
Den hænger du på - det går helt tilbage til Chr den 4's danske lov - du er ansvarlig for de skader din medarbejder laver.
MVHKirsten
Kirsten www.kirstensquiltshop.dk
Kirsten E: Alphamale:Hvad med det med betaling af en selvrisiko ved en evt. skade?Den hænger du på - det går helt tilbage til Chr den 4's danske lov - du er ansvarlig for de skader din medarbejder laver.
Alphamale:Med feriegodtgørelse mener du de 12,5% feriepenge, ikke?
Ja, se her http://ida.dk/ansat/ansaettelsesvilkaar/ferieogfrihed/Sider/fratraedenogferiepenge.aspx
Alphamale:Pensionsbidrag - Er det til et pensionsselskab?
Ja,Se her http://www.amino.dk/wikis/erhverv/hvad-er-atp-bidrag.aspx
http://www.hk.dk/www/nyheder/nyhedsarkiv/februar_2010/din_arbejdsgiver_haefter_for_dine_pensionsbidrag
http://www.atp.dk/X5/wps/wcm/connect/atp/atp.dk/erhverv/pens/atp/privat_virksomhed/private_virksomheder.htm
AUD ved jeg ikke hvad er.
Hej Alphamale,
Hos Multidata kan vi hjælpe dig med at lave en ansættelseskontrakt, så er du sikker på at alle lovkrav er overholdt. Endvidere kan vi hjælpe dig med at lave lønnen til din ansatte, herunder alle beregninger til SKAT, ATP, feriepenge osv, og vi sørger selvfølgelig også for alle overførsler. Du får sammen med lønløsningen også adgang til gratis personalejuridsk rådgivning, både pr. telefon og via vores hjemmeside.
Se mere om LønAdministrationen her http://www.multidata.dk/losninger/SMV/Mit-lon-og-personalekontor
Hvis du vil vide mere er du meget velkommen til at kontakte vores salgsafdeling på tlf. 7227 9019
Med venlig hilsen
Tine Heilskov Henriksen
Hej Alphamale.
Blot til orientering, så skal der kun indbetales til pension såfremt chaufføren er omfattet af en faglig overenskomst, eller han er arbejder mindre end 8 timer om ugen hos dig, "Lov om tidsbegrænset ansættelse".
Hilsen
Frank, Pensionspleje
Med hensyn til løn ville jeg tage fat i DanLøn eller multidata, så er man sikker på der er styr på den del. Frem for selv at fedte med det på stuebordet søndag aften.
Supportmand.dk - IT Konsulent - IT Rådgiver - Systemadministrator