Køb et Amino Sponsorlink
Dansk defensivt fodbold
hvorfor hel... spiller de så henholdende i de første 30 minutter af 2. halvleg -
det er sgu da en trænerfadæse der vil noget....
Gps trackere til biler • Tilbud på Flådestyring/Elektr. kørebog • Joomla- WP- Templates
Kunne ikke være mere... uenig.
De gør det helt rigtige i anden halvleg, spiller afventende og vigtigst af alt TØR at have bolden. Så længe Portugal ikke har bolden, kan de ikke score.
Hvis Danmark skulle spille mere offensivt, havde Portugal haft så meget plads, de ville have gennemhullet vores net.
Men mentalt, er der altså noget galt på det hold. Der er ikke andre hold i turneringen, der laver så mange uprovokerede fejlafleveringer. På dét område, synes jeg tilgengæld Olsen, ikke er god nok.
vi spillet rigtigt godt vi har tros alt ikke verdens stjerner som Ronaldo på vores hold , jeg er stolt af Danmarks spil jo vi havde bolden meget men i alt alle vil så sige vi skulle spille hurtigere op ad men vi kæmpet det bedste vi kunne mod deres verdens stjerner og jeg må sige vi kan være stolte af den kamp
følge min udvikling poledanser her knokler der ud ad da dette års dm pole dans er vigtigt for mig
Vi spillede klart bedre i 2 halveg!
Jeg siger bare ny målmand! Lindegaard og schmeichel er 650% gange bedre!!!
Stephan Andersen var da en af danskernes bedste spillere! :)
Mine tanker var, at hvis man tager forskud på sejren, placerer man sig selv i en stor risiko for at blive mentalt overrumplet når modstanderen fremviser et taktik man ikke har nogen umiddelbar reaktion på. Portugal virkede langt mere engagerede og aggressiv i kampens første fatale halvleg og danskerne virkede mest som nogen, der troede at de kunne komme sovende til sejren. Det engagement skal matches, hvis man skal holde stand psykisk.
Sebastian Krausing: Stephan Andersen var da en af danskernes bedste spillere! :)
Ja med 3 mål... Det første rør han sig ikke engang ved... Stephan er god når de skyder forbi mål.. Ligeså snart den er inden for mål rammen kan han slet ikke finde ud af det..
Lars Jacobsen var danmarks bedste...
For en gangs skyld syntes jeg de spillede OK. (ikke første halvdel af 1 halvleg)
Men det kan sku ikke passe, at vi skal være så piv ringe til, at aflevere bolden til hinanden? Vi blev jo ved med, at skyde bolden direkte i fødderne på portugiserne. :S
Dernæst er det imponerende hvordan de såkaldte verdensstjerne skyder ved siden af, igen og igen og igen. Da vi spillede mod Holland kunne deres kæmpe stjerne spillere ikke score på næsten tomt mål. I dag kunne Ronaldo heller ikke. Det kan sku undre mig, at de kan tjene så store penge, og alligevel variere sådan i deres spil. :S
All in all. Good job Denmark.!
Spar penge på din mobil regning. Find det bedste og billigste mobilabonnement til dit behov på http://www.nytmobilabonnement.dk
portugal havde da også en del hel med sig enighed ærligt meget oplagt skulle normalt have givet rødt kort ved at bruge hånden til en spiller der har frit løb mod målet , men de slap ærligt de kun fik gul kort og det er allerede i starten af kampen kig her
jeg vil sige derved vis anden dommer havde der nogle gange været rødt kort der og der kan man sige vi havde ikke lige dommerne med på vores side lige der , jeg siger bare øv , men tit er det lige disse småting der betyder hvem der vinder
Selvfølgelig er det da en skuffelse, men jeg har svært ved at bevare pessimismen!
DK skulle have tabt kampen mod Holland, og uafgjort mod Portugal havde været rimeligt.
Nu vandt vi over Holland, så at tabe mod Portugal er ingen ulykke.
Jeg er enig med jer andre i, at DK simpelthen klatter bolden væk hele tiden! Øv, hvor surt at se på. Portugiserne fik plads, og det fik danskerne også, men portugisernes blotte tilstedeværelse var nok til at stoppe de danske opspil. Øv, øv.
Men det er altafgørende, at Danmark bagud med 0-2 er i stand til at komme op igen og udligne. Det har været et problem tidligere, fordi DK mangler profiler og power.
Bendtner nettede 2 gange, og Ronaldo Verdensstjerne missede igen. Og igen!
Vinder Holland over tyskerne i aften, får danskerne et alvorligt problem på søndag mod tyskerne.
Vinder tyskerne over Holland, får portugiserne et alvorligt problem mod hollænderne.
Men uanset resultatet af Tyskland-Holland er gruppen helt åben, så hvorfor pive?