Køb et Amino Sponsorlink
hejsa..
da jeg er ved at starte eget bageri er jeg på jagt efter et program der kan udregne min slagspris ud fra mine omkostninger.
da jeg ikke gider sidde og taste alle meltyper ind i hver opskrift vil det være en fordel hvis programmet havde en database hvor man kunne taste de forskellige ingredienser med kiloprisen og så når man indtastede opskrifterne så fandt den selv prisen på den mængde man har i brødet, samt prisen for strøm og løn automatisk bliver indregnet.
da jeg er fattig iværksætter er det klart en fordel hvis et sådan program kan findes gratis.
Hej Svend
Har du prøvet at eksperimentere med et regneark - hvis du har et sådant?
Jeg er med på, hvad det er du vil og det kan jo også lade sig gøre i Excel - enten via anvendelse af formler eller VBA.
Det tror jeg ikke du skal regne med at finde.
Det kræver jo at der er en bager eller lignende som har lavet sådan et program. Som han så skulle forære væk.
Hvis du havde brugt din tid på sådan et program ville du så forære det væk???
Mangler du en ny skoletaske? Så find den her.
nu tror jeg heller ikke kun det er bager der kan have gavn af et sådan system, det er jo alle der har en produktion af en eller anden slags der nemt og hurtigt kunne regne sine priser ud på den måde da alle ens råvare priser er nemt at ændre i takt med at priserne stiger eller falder.
troede faktisk ikke jeg var den første der havde brug for et program som kunne det og håbede derfor at der var nogle her inde der kendte til et program som de kunne anbefale.
og hvis jeg havde brugt tid på at lave et sådan program kan jeg ikke se noget i vejen med at skulle dele det med andre, da jeg så ville have lavet det til mit formål og ikke for at skulle tjene penge på det, ville da bare være glad hvis andre kunne få gavn af noget jeg har lavet.
Kan sige dig at slagtere, jo rigtig ofte laver kalkulationer på deres BA på kødvarer, og de sidder og laver det hele i hånden, også til delikatesse afdelingerne.
Jeg har en produktionskalkulationsark som jeg selv brugte da jeg arbejde indenfor det, men må desværre ikke give den væk, da den er produceret af Århus Tekniske Skole, og kun til skolebrug/eleverne
Men når du laver en kalkulation på en varepris, så laver du den jo ikke om bare fordi melet stiger eks. 0,2kr/kg
nogle af de kalkulationer vi havde i slagterbutikken var 4-5 år gamle, og på den tid er prisen på oksekød altså steget med gennemsnitligt 40%, men salgsprisen forblev den samme (avancen blev så mindre, men kunderne lægger lynhurtigt mærke til hvis en pakke fars koster eg. 2kr mere pakken, så hellere 20g mindre i pakkerne, men kunderne føler det er dyrere hvis pakken bliver dyrere, end hvis pakken bliver mindre til samme pris)
Men det korte af det lange er, at jeg tror ikke du kan få noget program i den stil du søger gratis, eller for den sags skyld, billigt. Uden at vide det, vil jeg tro at du skal op i et par 1000kr for sådan et program.
Så er nok ligeså let for dig, selv at lave det i excel, der er det jo muligt at have et regneark med dine ingredienser, og så andre ark med opskrifterne, hvor den så henter priserne fra det andet regneark med ingredienslisten.
Ellers er det ret let at programmere :)
Hvis det skulle være interessant er jeg naturligvis til rådighed :)
(desværre kan jeg ikke gøre det helt gratis)
Global internet radio · Overvåg de større danske handelssider · Onsdags lotto - en hobby side
Du burde let kunne tage udgangspunkt i denne gratis kalorietæller:
http://jacobbecker.dk/index.php/nyheder/entry/gratis-kalorie-taeller-kropkostDen indeholder både database og beregner.
Prøv at se menucost det koster kun 100 kr
Da jeg var 12 år begyndte jeg at købe gamle møbler og symaskiner på svenske gårdauktioner og sælge dem til antikvitetshandlere i København – sjovt og lukrativt. Siden har jeg startet, drevet og solgt flere handels & service virksomheder i Danmark og udlandet. Jeg synes service og kundetilfredshed er super spændende, og derfor har jeg opfundet et Barometer til at fastholde kunder og en persontæller eller kundetæller om du vil, til at registrere hvor mange der går gennem døren – men det er en hel anden historie.