Køb et Amino Sponsorlink
Jeg har startet en lille IT virksomhed som jeg kører ved siden af mit faste arbejde og nu måtte det så være tid til at forskudsopgøre :-)
Jeg gik ind på SKATs hjemmeside og tastede ind at jeg regnede med et overskud på 30.000 kr. derefter trykkede jeg se konsekvenser - her kunne jeg med det samme se at mit fradrag blev mere end halveret og når jeg regnede sammen blev det sat ned med 31.500 kr. totalt. Dvs. at ud fra hvad jeg får udbetalt på mit dagjob (som lønmodtager) vil få 3900 kr. mindre udbetalt om måneden. Dvs. at jeg totalt set kun vil få 2600 kr. ud af de 30.000 kr. dette vil svare sig til at jeg ud af de ekstra 30.000 kr. skal betale 91% i skat.
Og her kommer så mit store spørgsmål... Giver dette nogen mening??? eller har jeg misforstået noget her?
Håber at der er nogle kloge hoveder derude der kan hjælpe mig :-)
Det gir ikke fornuft nej. Fradragsændringen på 31.500 burde vel koste dig din trækprocent af beløbet, feks trækprocen 50 * 31500 vil koste 15.750 på din alm løn pr år -og ja det passer vel med skatten af din nye IT indtægtDet er nok der du regner forkert
Venligst John H http://johnhannover.blogspot.dk/ http://johnhannover.blogspot.dk/p/indholdsfortegnelse.html
Hej
Det er næppe din ændring af overskud af virksomhed, der giver problemet.
Derimod kunne det tyde på, at dit "gamle" forskud har været forkert, således du allerede her havde udsigt til en restskat på kr. 15.000
Iøvrigt helt enig med John H
Tonny
Revisors blog, ny blog: Årsregnskab eller saldobalance Tidligere: Firmabil eller privatbil 2013
Hej John
Har lige siddet og regnet og regnet på det, og du har helt ret, det er mig der er en klovn til at regne.
Mange tak for det hurtige svar :-)
Også en tak til dig Tonny :-)