Køb et Amino Sponsorlink
Hejsa
Det komer helt an på hvad dine planer for din forretning på domænet er - hvis det er ren nethandel og kun i DK vil jeg personligt registrere de domæner der ligger tæt på dit hovednavn.
Det vil jeg gøre nok uanset hvad så du er karderet. Der er kun som skal findes på dit firmanavn/webnavn.
Hvis du vælger at gå til udlandet eller har planer om på sigt at gøre det, køb også .com. Det er billigere at registrere på forhånd end at indkøbe navne hjem samt det er Nu du har fundet det navn du gerne vil findes under og brande - det i sig selv er en proces og hvis pludselig et nyt navn skal findes koster det tid og penge endnu engang.
Hvis du kun vil være i DK så hold dig til de danske .dk domæner måske ta´com med blot for at ikke andre gør det.
Så godt råd gør dig nogle fremtidstanker om din forretning - hva vil du med den og derfra ta´beslutning om hvilke domæner der så giver mening.
Pøj pøj med det og skriv gerne igen.
Mange hilsner
Pernille
dinkonsulent.nu
Hej Igen
Jeg vil se det sådan her: Lad os antage din hjemmeside er en succes - hvilke domæner vil du så godt have den kan findes på?
Omkostninger på domæner er meget små i dag i forhold til hvordan det har været og du har omkostningen nu for de næste 2 år og så kan du der beslutte om du vil forny dem for endnu et år.
Det vigtigste er at du tror på din ide og tænker stort og realistisk - når man ser det for sig plejer det som regel at være det som sker. Men det skal være din overbevisning du efterlever og ikke hvad andre tænker.
Det er din ide og det at lave en hjemmeside vil domæner og søgemaskiner være din dør ind til sitet.
Det er vigtigt at komme godt fra start så folk kan finde den og de ikke skal gætte dig frem.
Håber det hjælper lidt