på Amino
Bliv gratis medlem på Amino

Gratis regnskabsprogram

Slip for regneark og bevar det økonomiske overblik
    Klik her og få en gratis konto

     

    Køb et Amino Sponsorlink

     

    Nye ekspertblog-indlæg
    om  Administration & Finansiering

    Læs flere ekspertindlæg
     

    Top karmaliste (30 dage)

    De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Bogføring, regnskab, moms, skat m.m. "

     

    Forudbetalte ydelser - hvilken momsafregning hører det til?

    Side 1 ud af 2 (11 indlæg) 1 2 Næste >
    Amino-karma 66
    Fra Copenhagen
    Tilmeldt 31. jan 11
    Indlæg ialt: 16


    Skrevet 03-05-2012 kl. 23:32

    Hej derude..

    Er ved at lave momsregnskab for Q1-2012 for min lille virksomhed og er stødt på et mindre problem;

    - hvordan forholder jeg mig til en faktura der er dateret 31/12-2011, men gælder for en "ydelse" jeg får leveret i januar 2012? 

    - altså, hvilket kvartal skal jeg regne momsen for ydelsen ind i?

    Samme problem vil opstå for hhv. 31/3, 30/6 og 30/9.

    Al hjælp er taget i mod med glæde!

    Hav en god dag.

    Vh, Thomas

    Amino-karma 1.071
    Tilmeldt 31. maj 11
    Indlæg ialt: 271

    Jesper
    Skrevet 03-05-2012 kl. 23:49

    Jeg vil mente det er dit Q4 2011 regnskab den skal i, da fakturaen er dateret der. 

    Mvh.

    Jesper

    Amino-karma 4.842
    Tilmeldt 29. sep 09
    Indlæg ialt: 1.199

    Next.man
    Skrevet 04-05-2012 kl. 00:14

    Når vi snakker moms skal den altid indberettes i den periode som betalingsdagen er :).

    At omkostningen rent regnskabsmæssigt skal periodiseres ved årsafslutningen har intet med moms at gøre :)

    Amino-karma 66
    Fra Copenhagen
    Tilmeldt 31. jan 11
    Indlæg ialt: 16

    Thomas Ahle Jehn
    Skrevet 04-05-2012 kl. 00:30

    Har du evt. nogen kilde på at det er betalingsdagen man skal holde sig til?

    Amino-karma 255.139
    Tilmeldt 20. apr 07
    Indlæg ialt: 15.379


    Her kan dit firmanavn stå
    Skrevet 04-05-2012 kl. 00:46

    Next.man:
    Når vi snakker moms skal den altid indberettes i den periode som betalingsdagen er :).

    Sikker?

    Momslovens § 23 siger:

    "§ 23.Afgiftspligten indtræder på det tidspunkt, hvor leveringen af varen eller ydelsen finder sted (leveringstidspunktet).

    Stk. 2. Udstedes faktura over en leverance, anses faktureringstidspunktet som leveringstidspunkt, for så vidt faktureringen sker inden eller snarest efter leverancens afslutning.

    Stk. 3. Finder betaling helt eller delvis sted, inden levering finder sted, eller inden faktura udstedes, anses betalingstidspunktet som leveringstidspunkt."

    /Henrik

    Amino-karma 15.063
    Fra Hillerød
    Tilmeldt 26. aug 10
    Indlæg ialt: 2.716
    Amino Plus
    Tonny Skov Pedersen
    Fra Erhvervs Consult Revis...
    Skrevet 04-05-2012 kl. 01:01

    Henrik Koudahl:

    Next.man:
    Når vi snakker moms skal den altid indberettes i den periode som betalingsdagen er :).

    Sikker?

    Momslovens § 23 siger:

    "§ 23.Afgiftspligten indtræder på det tidspunkt, hvor leveringen af varen eller ydelsen finder sted (leveringstidspunktet).

    Stk. 2. Udstedes faktura over en leverance, anses faktureringstidspunktet som leveringstidspunkt, for så vidt faktureringen sker inden eller snarest efter leverancens afslutning.

    Stk. 3. Finder betaling helt eller delvis sted, inden levering finder sted, eller inden faktura udstedes, anses betalingstidspunktet som leveringstidspunkt."

    /Henrik

    Enig med Next.man i dette tilfælde, men der er modifikationer, som Henrik henviser til i Momslovens § 23.

    Trådstarters tilfælde opfatter jeg som værende i overensstemmelse med stk. 2, så momsen kan medtages i 4. kvartal 2011 jvf. faktueringsdatoen.

    Momslovens § 23 stk. 1 omfatter de tilfælde, eks. offentlige ydelser, hvor man modtager flere fakturaer/regninger for en fremtidig periode, hvor det netop bliver leveringstidspunktet, der bliver afgørende. Eks. ejendomsskatter der opkræves én gang i 2 rater, 1. halvår og 2. halvår, hvor du først kan fratrække momsen for 2. halvår, når denne forfalder til betaling.

    Tonny

    Erhvervs Consult Revision & Rådgivning - Registreret revisor - Særtilbud til nye kunder, 2 timer uden beregning

    Revisors blog, ny blog: Virksomhedsform - Fordele og ulemper -  Seneste: Har du styr på din bogholder  

    Amino-karma 255.139
    Tilmeldt 20. apr 07
    Indlæg ialt: 15.379


    Her kan dit firmanavn stå
    Skrevet 04-05-2012 kl. 01:22

    Tonny Skov Pedersen:
    Enig med Next.man i dette tilfælde,

    Enig med dig vedr. det aktuelt omfattes af stk. 2. Det var netop min pointe.

    Men måsker misforstår jeg dig i relation til det citerede. Betalingsdag og en faktureringgsdato er ikke nødvendigvis sammenfaldende.

    /Henrik

    Amino-karma 13.989
    Fra Herlufmagle
    Tilmeldt 10. nov 06
    Indlæg ialt: 3.019
    Amino Plus
    Martin Lysfelt
    Fra 123Regnskab.dk
    Skrevet 04-05-2012 kl. 07:28

    Henrik Koudahl:

    Tonny Skov Pedersen:
    Enig med Next.man i dette tilfælde,

    Enig med dig vedr. det aktuelt omfattes af stk. 2. Det var netop min pointe.

    Men måsker misforstår jeg dig i relation til det citerede. Betalingsdag og en faktureringgsdato er ikke nødvendigvis sammenfaldende.

    /Henrik

    Helt enig med Henrik her.

    Betalingsdag og faktureringsdato er meget sjældent sammenfaldne, og betalingsdagen har som udgangspunkt intet med momsen at gøre.

    Trådstarter kan trække momsen i Q4 2011.

    Om så tilfældet skulle være, at trådstarter endnu ikke (her i Q2 2012) har betalt regningen (grundet lang kredit eller evt. andre årsager), så kan han stadig trække momsen i Q4.

    På samme vis er sælger momspligtig ved udstedelse af faktura, ligegyldigt betalingsdatoen.

    Thomas Ahle Jehn:

    - hvordan forholder jeg mig til en faktura der er dateret 31/12-2011, men gælder for en "ydelse" jeg får leveret i januar 2012?

    Du kan trække momsen i 2011.

    Du periodiserer udgiften, så den i dit regnskab figurerer som en udgift i januar 2012.

     

    123Regnskab.dk - Bogholder og revisor for iværksættere

    Danske Bogholdere - netværk for Bogholdere og Revisorer på facebook 

    Amino-karma 15.063
    Fra Hillerød
    Tilmeldt 26. aug 10
    Indlæg ialt: 2.716
    Amino Plus
    Tonny Skov Pedersen
    Fra Erhvervs Consult Revis...
    Skrevet 04-05-2012 kl. 11:22

    Henrik Koudahl:

    Tonny Skov Pedersen:
    Enig med Next.man i dette tilfælde,

    Enig med dig vedr. det aktuelt omfattes af stk. 2. Det var netop min pointe.

    Men måsker misforstår jeg dig i relation til det citerede. Betalingsdag og en faktureringgsdato er ikke nødvendigvis sammenfaldende.

    /Henrik

    Var måske ikke helt klar, men eks. omkring ejendomsskat er alt andet lige en bekræftelse på hhv. betalingsdato, fakturadato og leveringstidspunkt netop ikke altid er sammenfaldende.

    En anden interessant vinkel på Momslovens § 23 stk. 3 er netop det forhold, hvor betalingstidspunktet ligger før en eventuel faktura. Her fremgår det rimelig tydeligt, at moms kan afløftes på betalingstidspunktet, som det kan være i tilfælde med forudbetalinger og/eller acontobetalinger.

    Tonny

     

    Erhvervs Consult Revision & Rådgivning - Registreret revisor - Særtilbud til nye kunder, 2 timer uden beregning

    Revisors blog, ny blog: Virksomhedsform - Fordele og ulemper -  Seneste: Har du styr på din bogholder  

    Amino-karma 13.989
    Fra Herlufmagle
    Tilmeldt 10. nov 06
    Indlæg ialt: 3.019
    Amino Plus
    Martin Lysfelt
    Fra 123Regnskab.dk
    Skrevet 04-05-2012 kl. 11:50

    Enig Tonny.

    Trådstarter nævner intet om, hvorvidt fakturaen er betalt, men nævner udelukkende at fakturaen er udstedt d. 31. december, og er en forudfakturering for en ydelse, som leveres i januar.

    Betalingsdatoen har derfor ingen betydning i forhold til svaret på trådstarters spørgsmål.

     

    123Regnskab.dk - Bogholder og revisor for iværksættere

    Danske Bogholdere - netværk for Bogholdere og Revisorer på facebook 

    Side 1 ud af 2 (11 indlæg) 1 2 Næste >

    RSS-feed
     
    Besøg vores andre hjemmesider :