Køb et Amino Sponsorlink
Kan man putte en af de nye SSD diske i et externt kabinet og bruge det som en ganske almindelig flytbar harddisk til USB ?
Spurgt på en anden måde... Kan data der gemmes på den forsvinde hvis den ikke bliver brugt/tilsluttet i lang tid ?
Kim Thranborg Midtjysk Papindustri A/S / www.midtjyskpap.dk
Kim Thranborg:Kan man putte en af de nye SSD diske i et externt kabinet og bruge det som en ganske almindelig flytbar harddisk til USB ?Spurgt på en anden måde... Kan data der gemmes på den forsvinde hvis den ikke bliver brugt/tilsluttet i lang tid ?
Super
Det vil sige at jeg roligt kan samle en Extern disk med en SSD disk i stedet for en traditionel HD
Kim Thranborg: Super Det vil sige at jeg roligt kan samle en Extern disk med en SSD disk i stedet for en traditionel HD
Det kan du sagtens. Men det vil ikke give dig mærkbart bedre ydelse end med en traditionel harddisk.
Rigtigt nok at ydelsen ikke vil blive mærkbart bedre, men til gengæld vil den være lydløs, veje meget lidt, og den vil formodentlig heller ikke blive varm
Hej Mig bekendt vil skrivning af data ikke være mærkbart hurtigere, men læsning vil være en hel del hurtigere end en almindelig harddisk. Så den oplevelse du vil få af hastigheden afhænger af, om du konstant skriver nyt til disken, eller om du skriver sjældent, og læser det tit.
Med venlig hilsenViggo Poulsen
Faktureringsprogram med gratis 30 dages testperiode og fri service. Engangsbeløb: Gratis, mini (290,-), standard (580,-), Professionel med e-Fakturering (870,-) og Professionel med udlejning (2370,-). Se mere på www.vipilon.dk