Bliv gratis medlem på Amino
 

Køb et Amino Sponsorlink

 

Nye ekspertblog-indlæg
om  Innovation & Vækst

Læs flere ekspertindlæg
 

Top karmaliste (30 dage)

De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Import & Eksport Hjælp - Få den her"

 

import (kina) små mængder, hvordan?

Side 1 ud af 1 (10 indlæg)
Amino-karma 81
Tilmeldt 28. jan 12
Indlæg ialt: 21


Skrevet 31-01-2012 kl. 17:21

nogen der kan fortælle mig hvordan det fungere når jeg skal have produceret en del forskellige dele, fra forskellige firmaer i Kina, og så have dem sendt til Danmark, der er tale om relativt små mængder. er det også en speditør jeg skal tale med selvom det drejer sig om små forsendelser?? det drejer sig formentlig kun om 5-10 flyttekasser (er vant til folk snakker om containere)

- nogen der har en idé hvad en speditør vil tage for sådan en opgave??

hvis ja er det så speditøren eller mig selv der skal sørge for at få samlet varerne fra de forskellige firmaer ét sted i Kina (formentlig en havn) inden de sendes herhjem??

og er der desuden nogen der ved hvad jeg kan regne med af told/afgifter/moms (hvordan jeg kan regne det ud)

det drejer sig om specialbyggede (simple)metaldele (i størrelser fra en kaffekop til ledt mindre end en bærbar pc)

Amino-karma 5.424
Fra Aalborg
Tilmeldt 13. maj 09
Indlæg ialt: 1.404
Amino Plus

De fleste i kina kan vel klare den for dig uden det koster det vilde ! jeg giver ca 150-500 Usd for en palle alt efter vægt

T-shirts med tryk til i værksættervenlige priser. Jeg giver gerne en god pris med og uden tryk på, jakker i softshell 

Og vi laver jo klart nok også tryk på tøj

Min amino profil Reberholt

Amino-karma 81
Tilmeldt 28. jan 12
Indlæg ialt: 21

lordl999
Skrevet 31-01-2012 kl. 20:38

ok det er da ikk så galt.. er det også fra kina? altså så jeg skal kontakte et kinesisk speditørfirma eller hva mener du med 

Thomas Reberholt:
De fleste i kina kan vel klare den for dig

Amino-karma 561
Tilmeldt 24. okt 11
Indlæg ialt: 148

lordl999:
og er der desuden nogen der ved hvad jeg kan regne med af told/afgifter/moms (hvordan jeg kan regne det ud)


Jeg kan ikke fortælle dig, hvad din told er, men du kan prøve skats eget told system

http://vita.toldskat.dk/

Ellers kan du også få speditøren til at lave alle told beregningerne.

Ved ikke om det var nogen hjælp, men det var i hvertfald lige hvad jeg kunne byde ind med

Mvh.

Oliver Pedersen

OP Road
 

Ung iværksætter på 19 år og ejer af OP Road - Unikke smykker fra Canada

Amino-karma 400
Fra Fredericia
Tilmeldt 30. nov 11
Indlæg ialt: 101

Roal Limkilde  
Skrevet 31-01-2012 kl. 20:52

Prøv at høre producenterne om de ikke kan give dig et tilbud. De fleste kinesiske virksomheder kan få billige tilbud

Moving-u.dk, flytning til udlandet, billig udenlandsflytning, flytte til udlandet.

Amino-karma 81
Tilmeldt 28. jan 12
Indlæg ialt: 21

lordl999
Skrevet 31-01-2012 kl. 21:06

tak for jeres svar, jeg tror jeg har fået det jeg skal bruge om import :) (en af de simplere ting ved opstart :) )

Amino-karma 3.356
Fra Sønderborg
Tilmeldt 28. jun 07
Indlæg ialt: 888

ExportInnovation
Skrevet 01-02-2012 kl. 14:54

Roal Limkilde:
Prøv at høre producenterne om de ikke kan give dig et tilbud. De fleste kinesiske virksomheder kan få billige tilbud

Og det bliver som regel rigtig dyrt for små danske importører, fordi Kinesiske virksomheder kun får priser frem til ankomst havn. Se gerne en del tråde om det emne herinde...

Få en All In pris hos en dansk Speditør fra FOB (Havn) til leveret din Adr. inkl. fortoldning så får du ingen overraskelser - Det får du stort set altid på den anden måde.

/

Success is a journey, not a destination. The doing is often more important than the outcome.

Amino-karma 61
Tilmeldt 21. jun 08
Indlæg ialt: 16

chengdu
Skrevet 04-02-2012 kl. 08:11

Hvis det er fra flere leverandører i Kina, så kontakt en dansk speditør - nogle vil godt `samle` forsendelserne og sende dem som én forsendelse til DK. Så bliver fragten noget billigere.

Og som en anden skriver, få en dansk speditør til at give dig en all in pris helt til leverings stedet.

Hvis din leverandør ordner det med en speditør, bliver det 99% sikkert dyrere i fragt omkostninger.

Amino-karma 2.855
Fra København V
Tilmeldt 23. maj 08
Indlæg ialt: 755

Det er utrolig svært at hjælpe dig, når du har så sparsomme detaljer.

Hvor i Kina befinder godset sig? Det er et relativt stort land og lokaltransport i Kina er dyrt.
Hvor meget vejer godset?
Taler vi om 5-10 flyttekasser på 36x38x39? I så fald bør det evt. konsolideres i en container. Det er næsten på grænsen til noget minimum. 

Hvis du kontakter en dansk speditør, så kan de forestå transporten fra leverandør og til havnen, videre transport til Danmark (AAR/CPH), samt levering til din dør.

Toldafgifterne baseres på toldtariffer - Altså varekoder. Det vil din speditør kunne vejlede dig omkring, hvis du oplyser ham mere specifikt om godset. I toldverdenen er sko ikke bare sko, der er gummisko, lædersko, sko med sål af gummi osv. www.vita.skat.dk er et godt sted at starte - evt. kan du bede Skat om en bindende tarif (BTO).

Endvidere skal du sikre dig, at du er importørregistreret, samt har aftalt kredit med Skat (således du ikke skal betale told ved grænsen, før det må indføres).

Amino-karma 537
Fra Rødovre
Tilmeldt 26. dec 11
Indlæg ialt: 100

Jesper Sommer
Fra tandbørst.dk
Skrevet 04-02-2012 kl. 09:58

Jeg vil anbefale www.sendfromchina.com. Der kan du taste vægt og størrelse ind og derefter sammenligne fragtomkostninger fra 20+ fragtselskaber.

SendfromChina kan også afhente pakker fra producenter og videresende dem til dig. De har check på det. Anbefales

Intelligente mennesker har ofte flottere tænder og flere penge end andre.

De bruger eltandbørste og billige børster fra www.tandbørst.dk og www.billigborst.se

Side 1 ud af 1 (10 indlæg)

RSS-feed
 

Import & Eksport Hjælp - Få den her