Køb et Amino Sponsorlink
hejsa
vi har fået en ordre på 4000 kr. i vores netbutik på en visa electron kort, men jeg tænker på kan de forhindre man får pengene og de får varene, syntes jeg har hørt det et sted
kan nogle hjælpe og hvad kan man gøre for at tjekke det
hilsen
thomas
sisseline.dk
Det er ikke muligt at hæve over på et electronkort - og tidligere var dette et velkendt kneb at man kunne afgive bestillinger, som blev sendt - hvor beløbet først blev trukket efter varen var blevet afsendt. Og at man først der opdagede at der ikke var dækning for beløbet.
Såfremt du kan se at betalingen er gået ind ville jeg skynde mig at sende varerne. :-)
mvh
thasje
Jeg arbejder med brugskunst (se efter en gave til Mors dag der er lige om hjørnet.)
Thasje: Det er ikke muligt at hæve over på et electronkort - og tidligere var dette et velkendt kneb at man kunne afgive bestillinger, som blev sendt - hvor beløbet først blev trukket efter varen var blevet afsendt. Og at man først der opdagede at der ikke var dækning for beløbet. Såfremt du kan se at betalingen er gået ind ville jeg skynde mig at sende varerne. :-)
Kortet kan vel stadig være stjålet, og derfor kan overførelsen vel stadig trækkes tilbage?
Mala's amino profil
Mala:Kortet kan vel stadig være stjålet, og derfor kan overførelsen vel stadig trækkes tilbage?
Det har du fuldstændig ret i. Det samme gør sig i øvrigt gældende for de fleste andre online handlende kunder :-)
Jeg bryder mig ikke om at mistænkeliggøre folk på forhånd.
Alternativt, hvis du frygter det er et stjålet kort - ring da kunden op og forhør dig - synes du det er mistænkeligt så annuller ordren.
På den anden side. Hvis man har råd til at gå glip af ordrer på 4000+ så fair nok :-)
Der er ret stor sandsynlighed for at det er en ordre med et stjålet kreditkort. Hvorfor skulle en person fra Irland ellers købe i en dansk webbutik?
Ure Smykker
Thasje: Jeg bryder mig ikke om at mistænkeliggøre folk på forhånd.
Har du set at kunden er fra Irland?
Mala: Thasje: Jeg bryder mig ikke om at mistænkeliggøre folk på forhånd. Har du set at kunden er fra Irland?
Det står i titlen på tråden.
Martin: Mala: Thasje: Jeg bryder mig ikke om at mistænkeliggøre folk på forhånd. Har du set at kunden er fra Irland? Det står i titlen på tråden.
Det var vidst ikke til dig?
Som du selv skrev inden du slettet dit indlæg - Hvorfor skulle kunden handle i DK?
Ja jeg har skam set at kunden er fra Irland. Er de nu en bunke tyveknægte eller hvordan? :-)
Hvorfor skulle en fra Irland bestille noget i Danmark? Det ved jeg ikke. Hvorfor bestiller mange danskere fra britiske, amerikanske og andre europæiske landes webshops? Fordi de har noget vi gerne vil købe, naturligvis.
Jeg siger ikke at det IKKE kan være fordækt, jeg har nok bare et syn på andre mennesker der gør at jeg ikke starter med at tro de er tyveknægte fordi de bestiller fra et andet land :-) De kan have fået det anbefalet af familie, venner, forretningskontakter.
De kan have set et bestemt design og søgt på dette på google og fundet lige præcis det de synes var interessant - til priser de kunne overkomme.
Hvem ved?
Måske tager jeg grueligt fejl :-)
Så lad mig sige det anderledes: Hvis det var mig havde jeg sendt varerne så snart pengene var gået ind på min konto.
Hvis det var mig, havde jeg bedt om en Bankoverførsel. :)
Det er den eneste måde at sikre dig.
Langt bedre at miste en handel, end måske at miste hele beløbet.
Spar både tid og penge : Køb billigt slik online
Alt om Thailand - se mere på Tursiden.dk