Køb et Amino Sponsorlink
Hej alle,
Kender i nogle gratis programmer til dannelse af fakturaer, er skabeloner eller makroer?
Det bør være så simpelt som muligt.
Hvilke krav stilles i øvrigt til indholdet af en faktura? Skal der være noget minimumsindhold?
På forhånd tak!
Der findes mange forskellige gratis muligheder (både programmer og onlineløsninger) til at lave fakturaer, og jeg er sikker på der nok skal komme en amino eller to springene inden længe og gøre opmærk som på et par af de forskellige muligheder. Selv har jeg desværre ikke min linksamling ved hånden, så på det punkt kan jeg desværre ikke hjælpe dig.
Kravene til indholdet af en faktura finder du i momslovens § 40, stk. 1:
1) Udstedelsesdato (fakturadato).
2) Fortløbende nummer, der bygger på én eller flere serier, og som identificerer fakturaen.
3) Den registrerede virksomheds (sælgerens) registreringsnummer.
4) Den registrerede virksomheds og køberens navn og adresse.
5) Mængden og arten af de leverede varer eller omfanget og arten af de leverede ydelser.
6) Den dato, hvor levering af varerne eller ydelserne foretages eller afsluttes, eller hvor et afdragsbeløb betales, forudsat en sådan dato er fastsat og forskellig fra fakturaens udstedelsesdato.
7) Afgiftsgrundlaget, pris pr. enhed uden afgift, eventuelle prisnedslag, bonus og rabatter, hvis disse ikke er indregnet i prisen pr. enhed.
8) Gældende afgiftssats.
9) Det afgiftsbeløb, der skal betales.
Claus Fraussing Nielsen, cand.merc.aud.Fraussing - bogføring | moms | løn | årsregnskab | skat
Jeg har tidligere lavet en faktura i Excel - jeg ved ikke om det er noget så simpelt du leder efter. Det er under alle omstændigheder gratis:-)
Jeg har oprettet et lille indlæg om det her.
Jeg laver også mine fakturaer i excel. meget simpelt, let og gratis.
Du er meget velkommen til at se om der er et fakturaprogram du kan bruge på www.start-base.dk
VilGerne: Hej alle, Kender i nogle gratis programmer til dannelse af fakturaer, er skabeloner eller makroer? Det bør være så simpelt som muligt. Hvilke krav stilles i øvrigt til indholdet af en faktura? Skal der være noget minimumsindhold? På forhånd tak!
Vi laver et professionelt design for dig med din logo og det hele og sætter det op for 99 kroner :)
vh
Jeg har lavet en lite udgave af det princip jeg har valgt at lave fakturaer på, på baggrund af en Excel standard skabelon.
Har midlertidigt smidt den op her: http://www.agames.dk/images/Faktura_program.zip
Det eneste der er, er at mappen skal ligge i roden af c-drevet (dvs: C:\Faktura_program ), og data filen er absolute no-go, med mindre du vil resette counteren :)
Dernæst skal du fortælle excel at det ikke er nogen farlig kode i filen...:
1. Gå ind i Excel indstillingerne -> Sikkerhedscenter -> Placeringer, der er tillid til -> Klik på knappen "Tilføj ny placering"
2. Hver gang du nu åbner excel skabelonen, så vil faktura nummeret automatisk stige med 1 nr, også selvom du ikke gemmer eller åbner ved en fejl... Men det virker :)
Følgene kode afvikles i dokumentet, og med lidt snilde, så kan du sikkert godt se hvor du skal rette henne hvis du vil have mappen et andet sted ;) (Tryk Alt + F11 og dobbelt klik på "ThisWorkBook" ude i venstre side) :
Private Sub Workbook_Open() Dim nmbr As Long Dim fNum As Integer fNum = FreeFile Open "C:\Faktura_program\data.txt" For Random As #fNum Len = Len(nmbr) Get #fNum, 1, nmbr nmbr = nmbr + 1 Put #fNum, 1, nmbr Close #fNum ' for Cell B9 Sheets("Faktura").Range("B9").Value = nmbrEnd Sub
Glemte at tilføje du må rette lige så tosset i dokumentet, så længe faturanummeret forbliver på plads B9, og at du husker at gemme filen i samme mappe, og som en excel skabelon med macroer
FAKTURA PROGRAM 149,- kr.REGNSKABSPROGRAM 399,- kr.EXCEL REGNSKABSPROGRAM 189,- kr.
Du kan hente simple men gode faktura skabeloner på microsoft office hjemmeside
Mvh
Michael Madsen
N.B. Data