Køb et Amino Sponsorlink
Ved godt at det er en gammel debat, men liver den lige op med et spørgsmål der sådan set hører sammen med resten.
Jfvn. tidligere svar benytter jeg mig ikke af udlægsordning og bogføre alt fragt med moms.
Hvis jeg feks tager 39,- inkl moms for fragt, bliver dette bogført under varesalg, og når så regningen fra fragtmanden kommer bliver den faktiske pris for fragten bogført under salgsomk.
Hvis jeg en gang imellem tilbyder fri fragt, gør jeg det at jeg på fakturaen skriver fri fragt kr. 0,00, der bliver altså ikke beregnet moms, men der er heller ingen indtægt på fragten.
Jeg bogfør fakturaen som normalt fra fragtmand med moms fradrag, da omkosten stadig er den samme selvom jeg tilbyder fri fragt
Er det korrekt?
En anden ting hvad er reglerne for bogføring af feks rabatkuponer som bliver fratrukket salgsprisen?
Hardwaresoftware og el-artikler
For nogle år siden kørte Dansk postordreforening en sag mod SKAT og vandt.
I korte træk betød afgørelsen, at du som registreret postordre firma må bruge SKATs udlægsregler generelt til momsfrie forsendelser. Dvs uden specificeret oplysning af modtageren.
Så hvis man udelukkende benytter Post Danmarks momsfrie forsendelser behøver du ikke at beregne moms af omkostningen til kunden. Det betyder for dig som webshop ca. 16 kr for en pakke 0-5 kg. Så ikke et ubetydeligt beløb i længden :-)
/Miriam
Så vidt jeg kan læse gælder afgørelsen kun hvis man ikke tilbyder gratis forsendelse.
Her sakset fra afgørelsen.
Under udlægsordningen
Følgende portoudgifter kan medtages under udlægsordningen:
Ikke under udlægsordningen
Følgende portoudgifter kan ikke medtages under udlægsordningen:
Rabatter fra post
Der skal mindst én gang årligt foretages en opgørelse og fordeling af de rabatter, som virksomheden oppebærer fra postvæsenet, hvorefter momsopgørelsen om nødvendigt korrigeres, således at det kun er virkomhedens nettoportoudgifter, der er medtaget under udlægsordningen.
det hele kan læses her http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oID=1946750
mmalling:Så vidt jeg kan læse gælder afgørelsen kun hvis man ikke tilbyder gratis forsendelse.
Ja naturligvis. Ved gratis forsendelse opkræver du jo 0,- kr og så er der jo ikke noget moms at beregne.
Men som du også selv påpeger, er der stadig fradrag for momsen ved køb af fragten fra dit fragtfirma.
jamen som jeg læser det, må man ikke benytte sig af udlægsordningen hvis man fast eller en gang imellem tilbyder gratis fragt.