Køb et Amino Sponsorlink
Hej Aminoer..
Jeg har et bogføringsproblem jeg håber i kan hjælpe mig med. (Det er en "fiktiv" situation, men skal bruge det i undervisnings øjemed og vi er nogen der e rlidt uenige om fremgangsmåden)
Situation 1: 300.000 forventes tabt på debitorer, der er ikke tidligere hensat til tab. Bogførring?
Situation 2: 300.000 konstateret tab på debitorer, der er ikke tidligere hensat til tab. Bogførring?
Såvidt jeg har forstået, så påvirke rman kun resultat opgørelsen ved konstateret tab? Men hvad med momsen?
Glæder mig til at høre fra nogen!
MVh
Hej.
1. Forventet tab........debet hensat tab/kredit hensættelse tab
2. Konstatere.....debet tab/kredit debitor...samt momsfradrag
Skattemæssigt bliver 1 reguleret tilbage, idet kun konstateret tab(mod behørig dokumentation)
kan trækkes fra.
MvH
Peter
Ville 1 ikke blive: (D) hensat til tab på debitorer og (K) debitorer, når vi ikke tidligere havde hensat?
og 2: hvordan ville det så se ud hvis det var at man skulle have momsen med ind over ift. at få debet og kredit til at gå op? (hvis man tænker de 300.000 er beløbet uden moms?)
Selve opgaven siger at de skylder os 425.00 tusind inkl. moms, hvoraf vi regner med at få 5%.
1. Nej.....tabet er ikke konstateret. Derfor må du ikke røre debitoren.
2. Debet tab 240 tkr. Debet udg. moms 60 tkr. Kredit debitor 300 tkr.
5% som et salg....resten som overfor.
Men ville det ikke være forkert at kreditere kontoenn for hensættelser når der ikke er hensat noget til formålet? (Beklager jeg er lidt langsom på den her)
og tusind tak for din hjælp!
.. og jeg var lidt af den opfattelse at var det ikke et konstateret tab, måtte man ikke røre resultatopgørelsen men kun balancen. Er det forkert?
Igen tak!
Nej..kald kontoen hensat til forventet tab på debitorer.