Jeg spørger her til den OFFICIELLE lovgivning, der peger på, hvornår man er selvstændig. I forbindelse med dette link, påpeger forbrugerombudsmanden, at man som blogger, der modtager penge for at omtale et produkt, også skal overholde markedsføringsloven.
Jeg tillader mig dog at være uenig - da jeg ikke opfatter en blogger som privat erhvervsdrivende, med mindre han direkte laver en faktura for at få sine penge.
Stk. 3. En virksomhed anses efter denne lov for at udøve erhvervsdrift, hvis den
1) overdrager varer eller immaterielle rettigheder, erlægger tjenesteydelser eller lignende, for hvilke virksomheden normalt modtager vederlag, eller
2) udøver virksomhed med salg eller udlejning af fast ejendom eller
3) har den i aktieselskabslovens § 2, stk. 2, jf. stk. 4 og 5, anførte forbindelse med et aktie- eller anpartsselskab eller med en anden virksomhed, der udøver den i nr. 1 eller 2 nævnte erhvervsdrift, eller
4) udøver en bestemmende indflydelse over en anden virksomhed i henhold til vedtægt eller aftale og har en betydelig andel i dens driftsresultat uden at have den i nr. 3 anførte forbindelse med den anden virksomhed.
Ref: http://www.retsinfo.dk/_LINK_0/0&ACCN/A20020001129 - Måske det kan bruges?
Dato: 26-06-2007 19:36:27 Forfatter: pbtryk.dk Tak, Jakob,
så er det så bare definitionen under 1), som er interessant.
Er det en tjenesteydelse at skrive om en andens produkt på sin hjemmeside? Er en evt. lønseddel eller betaling mod kvittering ''vederlag''?
Vh Peter
Det er jeg 99% sikker på at en domstol (hvis det kom så vidt) ville sige ja til. Du bliver betalt for at anbefale et produkt og du benytter dit eget medie til formålet.