Afgørelse netop modtaget fra retten:
Sagen kort: Jeg har været advokat for en klient, der indlejede sig som selvstændig i et større dansk firma bestående af en større gruppe selvstændige. Firmaet allokerede herefter opgaver til den enkelte selvstændige, der fakturerede firmaet, der fakturerede kunden.
I aftalen med firmaet påtog klienten sig en klausul, hvorefter han bl.a. i 12 måneder efter samarbejdets ophør, hverken måtte fungere som selvstændig (indenfor samme fag) eller bl.a. tage ansættelse hos virksomheder, der udøver en med firmaet konkurrerende virksomhed, ligesom han ikke måtte have erhvervsmæssig kontakt med firmaets kunder.
Ved overtrædelse kunne firmaet kræve en konventionalbod på rigtig mange penge.
Klausulen var ikke geografisk afgrænset.
Min klient ophørte med at drive selvstændig virksomhed, og tog herefter et job som ansat i et andet firma indenfor samme branche som firmaet.
I den forbindelse medførte jobbet, at han en gang i mellem "stødte ind i" nogen af de kunder, som også var kunder hos firmaet.
Retten lægger sig op af mine synspunkter og fastslår følgende:
- Min klient har taget et job i en konkurrerende virksomhed.
- Min klient har arbejdet for kunder, der også var kunder hos firmaet.
- Derfor er konkurrenceklausulen overtrådt
MEN
- Da han ikke modtog betaling eller kompensation for at påtage sig klausulen
- Da aftalen blev lagt foran ham i forbindelse med indgåelsen uden modtagelse af uvildig rådgivning
- Da aftalen ikke var til forhandling, men var en "take it or leave it" aftale
- Da aftalen var meget vidtgående - den forhindrer jo klienten i at tage ansættelse bagefter indenfor det hverv han nu er indenfor
- Da firmaet har bred geografisk udbredelse her i landet
- Da firmaet har et bredt kundegrundlag
- kan det være vanskeligt overhovedet at få et job i perioden (de 12 måneder) uden at overtræde klausulen
DERFOR
finder retten, at klausulen på urimelig måde indskrænker min klients adgang til at udøve det han kan, som ansat i en tilsvarende virksomhed, og under disse omstændigheder tilsidesætter retten klausulen som ugyldig.
Det er bare banebrydende.
Er du omfattet af konkurrenceklausuler m.v. kan der altså være muligheder for tilsidesættelse efter helt konkret vurdering. Tænk over det både hvis de skal udformes, og hvis du skal omfattes. Der er altså grænser, for hvad man kan aftale...