Rosenstand blogger på Amino
Rosenstand er med - for det skal man jo være, ikke?

Køb et Amino Sponsorlink

Seneste indlæg

Tags

Nyheder

E-mail abonnement

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 7

Mine gode links

Arkiv

Skal nøgne piger forbydes i reklamer?

Jeg har i dag blogget om en usædvanligt mavesur forfatters anmeldelse til forbrugerombudsmanden af nogle reklamer, som en fitnesskæde kører i Danmark for tiden. Normal plejer den slags tåbeligheder at udspringe fra de 8-9 rødstrømper, der er tilbage i Danmark. Men denne gang er det en mand, der har prioriteret dette "problem" så højt, at han har indgivet en anmeldelse.

Da jeg jo selv beskæftiger mig med reklame (og flere gange har brugt halv- og helnøgne mennesker i mit arbejde), kunne jeg godt tænke mig at høre jeres meninger. Tjek indlægget på min blog: Nøgne kvinder skal forbydes - og drop en kommentar.

Skrevet: sep 05 2007, 11:52 afThomas Rosenstand| med4 kommentarer| | 3.953 Visninger
Kategorier: , ,

Kommentarer

Anja Lysholmsagde:

Hmm, jeg synes ikke det nedgør kvindekønnet overhovedet, men jeg irriteres jævnligt over at det åbenbart virker så godt at bruge nøgne kvinder som  blikfang, for jeg synes sgu ærlig talt det er plat. Jeg bliver ikke provokeret, jeg føler mig ikke trådt på, jeg bliver ikke misundelig - jeg synes bare det er latterligt at det er så skideinteressant. "Uha, nøgen kvinde" - jeg ser en i spejlet hver dag - big deal. ;-) Jeg synes det er smukt i kunst, men i reklamer er det oftest fuldkommen irrelevant.

#den 06-09-2007 kl. 21:59
Er kommentaren brugbar? 0 0

Thomas Rosenstandsagde:

Hej Anja

Tak for kommentaren! Jeg håbede, du ville kommentere ovre på www.blog.concept-i.dk, så debatten kan samles lidt. Men der er nu ikke SÅ mange, der har en mening endnu i forhold til at bloggen har små 1.000 unikke besøgende i døgnet.

Plat? Ja - gu er det plat. Men dte siger mere om os mænd... Og det indrømmer jeg da gerne. Jeg bliver da dum i bolden overfor en dejlig pige.

Btw: Du har tidligere haft behårede mænd hængende. Sådan en ser jeg i spejlet hver morgen ;-)

#den 06-09-2007 kl. 22:38
Er kommentaren brugbar? 0 0

Flemming Hebsgaardsagde:

Hej Anja

Jeg var til Jule frokost forleden dag, og står og taler med en mindre gruppe kvinder, da værtinden tilslutter sig gruppen iført en "MEGET" nedringet kjole. ( PS: Ikke i ryggen )

Og ja da jeg "Kun" er en mand, havde jeg det en smule svært i gruppen, men snakken går og værtinden forlader gruppen igen.

Jeg tager mig så mod til at fortælle de andre i gruppen omkring mit problem med den nedringede kjole.

Og hved du så hvad de andre kvinder sagde da jeg har fortalt dem om problemet med at holde øjnene koncenteret omkring ansigtet på værtinden.

Ja ved du hvad de sagde, dette til min store overraskelse

"Vi har da det samme problem"

Prøv lige at spørg om min undermund ramte brystkassen.

Og hvad kan du så bruge dette til, tja ikke andet end at mænd er mænd og kvinder er heldigvis kvinder.

Sådan er vi skabt fra naturens hånd, og dette faktum kan så bruges mere eller mindre heldigt i målrettet markedsføring af diverse køns relaterede produkter.

Glædelig Jul

Flemming Hebsgaard

#den 22-12-2008 kl. 18:43
Er kommentaren brugbar? 0 0

njørgensagde:

neg det ville være synd kviner/piger er da ganske normalt i dagens danmark. så ingen alarm her

#den 30-07-2010 kl. 19:09
Er kommentaren brugbar? 0 0