Så er jeg på banen igen med et frisk fra fad blogindlæg.Det er præcis 2 mdr siden sidst. For jer der har hungret efter at jeg skulle blogge påny, og ikke kunne få deres nattesøvn derfor--bare rolig, nu får du din dosis. Nå, spøg til side, og back to business.
Jeg vil i dette indlæg, som mere har karakter af et debatoplæg, berøre og problematisere bl.a. begreberne succes, talent og træning. Jeg er mangeårig gammel sportsmand, på sekundaplan, men ved noget om træning. Ihvertfald har det interesseret mig efter at have læst Rasmus Ankersens bog-Opdragelse af en vinder- hvilke ingredienser der skaber en vinder, el. hvordan du bliver en succes. Han tager fat i en kliche om at det er naturtalentet, der er baggrunden for den store succes. Baseret på tests blandt elite-atletikfolk, har man fundet frem til at den rigtige træning, er det vigtigste. Dvs hver dag skal man træne med det formål at blive et hak bedre end igår.. Aha, interessant. Dvs det store naturtalent kan med den forkerte træning eller for lille træningsmængde, egentlig ikke opnå at blive en mester...Den tese tager han videre med over i erhvervslivet, og hævder at det samme gør sig gældende som fx selvstændig/leder/iværkætter. Hvis du går på arbejde hver dag med bevidstheden om at du skal gøre dit arbejde et lille hak bedre end i går, så er du på rette vej mod succesen. Hvor mange går på arbejde med den bevidsthed?
Altså hvis jeg bringer tesen over i relevansen for læsere på dette forum, så er din chance for succes væsentlig højere som iværksætter, hvis du hver dag går igang med arbejdet, med det i baghovedet, at du skal forbedre din præstation fra igår-i dag! Egentlig meget banalt og simpelt men gør jeg det selv som iværksætter--sjældent ,vil jeg indrømme, er jeg bevidst om at jeg skal forbedre mig hver dag, men det er nok noget med tilvænning af psyken før det begynder at få virkning, og min præstationskurve går opad.
Stevie Wonder kender vi vel allesammen, som det her fantastiske supertalent, der har lagt verden ned med sin musik. Og ja, han er et fænomen. Men hvordan er han blevet så go? JO, TRÆNING, OG MER TRÆNING. Jeg har fulgt ham i mange år, studeret hans historie/biografi, og ved at han startede som 4-årig med at spille mundharpe, som 7-årig med at spille klaver og trommer. 12-år gammel blev han indrulleret i Motown records, som havde fortræffelig sangskrivere i deres stald, som blev hans læremestre. Så du kan se, han har startet tidligt, og fået masser af træning i en tidlig alder. Og sådan skaber man en superstar.
Bliv gratis medlem