Amino Ekspertblog

Ekspertblogger på Amino om ledelse

Hvorfor bokser de? Hvorfor kæmper vi? Forstå mennesket - via en god film

Skrevet af:
24. januar 2012 | 488 Visninger| 2 kommentarer
Hvor mange stjerner giver du?:

Amino Ekspertblog

Tune Hein fra Hein Degn & Partnere

Ekspertblogger på Amino om ledelse

I sidste uge blev jeg meget grebet af en tv-udsendelse. Muhammed Ali fyldte 70 (tillykke), og derfor sendte DR2 en udsendelse om ham - set gennem hans modstanderes øjne. Og i virkeligheden handlede den mest om dem.

Meget gribende - men hvorfor? Jeg så den en gang til for at forstå hvad den havde fat i, denne film. Og det var dybt!

For den handler om det at være menneske. Om at ville overleve. Om at ville finde en plads i verden (det Kierkegaard kalder Væren i verden - det er ren eksistentialisme) Om at gribe de chancer livet giver. Om at være taknemmelig. Om at kæmpe for det - livet og pladsen i livet. Om at give videre.

Er det ikke dybt af en boksefilm?

Og hvis du er leder eller sælger eller kvinde der vil forstå mænd, - eller bare menneske - så de den film!

http://www.dr.dk/nu/player/#/dokumania/28649 

God fornøjelse - Tune

(Og hvis du kan lide den, kan du tage de 5 benspænd af Leth & Trier samt Slumdog Millionaire fra samme kategori)

Læs også


Kommentarer

Hanne Christensen  den 24-01-2012 kl. 22:00

Jeg tor det eksistentielle får meget mere plads i den fremtidige ledelsesudvikling.

Den dygtige leder har en høj grad af selvindsigt og arbejder løbende med denne.

Den dygtige leder er i stand til at løfte sine medarbejdere igennem det at kende sig selv og derved få det bedste frem i andre.

De ledere har de fleste af os nok også stødt på ...

De bedste hilsner

Hanne Christensen

Er kommentaren brugbar? 0 0
flemming.dk  den 30-01-2012 kl. 13:06

Jeg så den glimrende doku, også.

Det er vel et billede på den rå virkelighed. De bokser sig vej ud af fattigdommen ( nogen af dem), dem, der lykkes. Som fx Leon Spinks som kom fra ingenting, og blev verdensmester. Hvis man kommer fra ingenting er man nok både aggressiv og sulten for at vinde.....Men laver du paralellen til iværksætteren, er det jo også at bygge noget op fra "ingenting", til en rigtig go forretning en dag  

Er kommentaren brugbar? 0 0
 

Tilføj en kommentar

 
Husk Mig

Få besked når der kommenteres (Log ind for at få tilsendt mail)
 

Om denne blog


Få besked når Tune skriver


Få Gratis E-bog!


Klik her for at få e-bogen 

"Derfor skal Handlekraften ind i din hverdag!"

 


Tune på Twitter

Hvis du vil have besked når Tune og ligesindede bloggere har lavet et nyt indlæg, så klik her:


Seneste kommentarer