Flemming Østergaard fra Krifa Erhverv
Blog om a-kasser og dagpengeregler for selvstændige

Køb et Amino Sponsorlink

Seneste indlæg

Tags

Syndication

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 9

Arkiv

Nye regler for selvstændige om a-kasse forsikring indenfor EU / EØS i fx. Sverige pr. 01-05-2010

Pr. 01-05-2010 bliver det at være a-kasse forsikret som selvstændig væsentligt forbedret, når der drives selvstændig virksomhed i visse andre EU / EØS lande.

Efter 6 års ventetid  er der nu endelig blevet vedtaget en ny  forordning om de sociale sikringsordninger for arbejdstagere, selvstændige m.v. 

Hidtil har det haft enorme konsekvenser når en selvstændig erhvervsdrivende fx. valgte, at flytte over Øresund til Sverige og fortsat drev virksomheden her i DK.  Ved lukning af virksomheden var man bla. afskåret fra at kunne få dagpenge fra sin danske a-kasse fordi det forudsatte bla. opholds-og bopælsadresse i DK. Man kunne heller ikke blive overflyttet til en svensk a-kasse og få dagpenge derfra (i lighed med lønmodtagere).

Dette ser nu heldigvis ud til at  blive ændret fra 01-05-2010 således, at der kan udbetales dagpenge fra en svensk a-kasse ved lukning af ens virksomhed. De nærmere regler er endnu ikke fastlagt men forventes at være på plads medio april 2010.

Kommentarer

Nis Rønlund Jensensagde:

Det er nogle gode tiltag, men jeg mener stadig at, det at være selvstændig og have en a-kasse kun er en fordel for langt de færeste!

#marts 17, 2010 12:16

Jens Mikkelsensagde:

Ja der er ingen hjælp at hente fra a-kassen som selvstændig.

#marts 19, 2010 8:27

Mikkelsagde:

Hej Flemming,

er regelsættet blevet fastlagt på nuværende tidspunkt og giver det mulighed for svenske dagpenge?

#juli 29, 2010 11:58