Amino Ekspertblog

Ekspertblogger på Amino om coaching og ledelse

Hvilken type iværksætter er du!

Skrevet af:
5. september 2011 | 1.452 Visninger| 6 kommentarer
Hvor mange stjerner giver du?:

Amino Ekspertblog

Kim Kampp fra House of Visions

Ekspertblogger på Amino om coaching og ledelse

At være iværksætter er en mangeartet oplevelse og byder på alt lige fra bogføring, salg, endeløse oplæg til mange søndag aftener fyldt med utallige ideer, projektplaner og nye koncepter og hen til en senere fase i ens iværksætter liv, hvor ens kreative ideer og handelsmæssige talenter overtages af et ansvar ikke kun for sin forretning men også for andre mennesker.  

Det at være iværksætter er en livsstil og er en utrolig berigende samt inspirerende tilværelse, men også en tilværelse der er fyldt med en masse nye udfordringer som løbende dukker op. Kvaliteten af hvorledes, vi tilgår disse er afgørende for, hvorledes vi klarer os som iværksættere!  

Ofte er man som iværksætter meget fokuseret på et område og halter bagefter i nogle andre. Hvilke områder er så selvfølgelig det store spørgsmål? Da, det er ved identificeringen af dette eller disse områder, vi har en mulighed for at forbedre os. Der er en masse bud og metoder til dette og den mest benyttet og ofte påkrævet er foranstaltningen af en forretningsplan – elsket af nogen og ligegyldig for andre. En generel tendens vil jeg dog vove at postulere. Det er sjældent, at man ser iværksættere arbejde med deres forretningsplan løbende, efter at den er lavet!  

En af årsagerne kan være, at det er et for kompliceret og langhåret værktøj at arbejde med på daglig basis, hvilket også gør, at mange benytter andre metode såsom diverse former for time management systemer, projektplaner m.m. I denne forbindelse har jeg en lidt mere simpel og forkortet udgave af hvilke roller, vi skal være opmærksomme på. Disse selvfølelig indeholdende en masse underområder man kan vælge at dyrke, men betragt det mere som en oversigt over hvilken type du er, og hvilke typer, roller og områder du enten skal forbedre eller partner op med.  

Selve modellen er delt op i 4 forskellige typer:  

Den kreative innovatør:  

Dette er iværksætteren, der konstant får nye ideer, der kan se nye vinkler eller som elsker den kreative side af iværksætterlivet. Den kreative innovatør er samtidig personen, der ofte begynder på en masse nye projekter og koncepter, hvoraf et minimum bliver til noget, men det er ikke det vigtigste for denne type. Passionen ligger i at se ting forskelligt, skabe noget nyt og innovativt i forhold til at lave handler, administrere, sælge eller lede andre.  

Handelsmanden:  

Denne type er mest drevet af det handelsesmæssige og skal kunne se det bæredygtige og profitable i en ide, før de lyster at gå i gang med den. Det kan være begrænsende, men også utrolig effektivt når denne type først har fanget ideen og har  taget den til sig. Passionen ligger her i at handle, skabe og udforske markeder og sælge sine ideer og se dem blive profitable. Denne type kan have et enormt drive når det kommer til handler, men keder sig også hurtigt i forbindelse med administration, ledelse eller større kreative forløb.  

Administratoren

Her er typen, der elsker projektledelse og det at administrere. Typen er ofte meget fokuseret på detaljerne og det grundige og gennemarbejdet. Typen tager udgangspunkt i, at det skal være ”bæredygtigt” og gennemarbejdet således, at der ingen overraskelser er. Ofte ser man denne type blive sidestillet med det ledelsesmæssige, hvilket kan have sin styrke men også sin svaghed, når det bliver for abstrakt eller visionært, hvilket skaber en udfordring i forhold til det at lede og administrere. Det kreative kan ofte virke for løst, men tages også som en udfordring at formalisere, ligesom det ved salg er vigtigt at alt er vendt og drejet. Ofte tiltrækkes denne type mere af projekt salg eller samarbejde og support til en salgsafdeling, dog ligger passionen i det effektive, detaljerede og gennemarbejdede projekt.

Lederen: 

Denne type er god til at lede sig selv og andre. Har ofte godt styr på sin egen person og situation, og ser vækst og udvikling igennem andre og administrationen af dette. Typen kan have svært ved at se sig selv i kreative forløb og salgsforløb, da de hellere vil udvikle det igennem brug og ledelse af andre. Denne type er utrolig effektiv og visionær samt evner at kunne se ting i et større perspektiv, hvilket samtidig kan begrænse dem i forhold til deres iværksætter muligheder, hvis disse ikke har en kort tidshorisont i forhold til deres passion indenfor ledelse. Ofte ser man typen i partnerskab med andre.

Generelt er der ingen af typerne, der er bedre end de andre. De har alle deres fordele og ulemper. Udfordringen ligger i, at de fleste virksomheder, hvis ikke alle har brug for alle 4 typer, men ofte er der kun repræsenteret 1-2 i en nystartet virksomhed. Ligeledes kan man tilføje en række underpunkter til hver type, men som en overordnet guide, er det vigtigt, at man får optimeret sig selv eller sin forretning med de områder og behov, som hver type dækker således, at de alle 4 arbejder sammen. 

Hvordan passer typerne på dig og din forretning? – Indeholder de mere eller mindre, og hvorledes dækker du de forskellige områder ind!

Læs også


Kommentarer

Fif Beck  den 06-09-2011 kl. 11:31

Tak for dit indlæg.

Når man vælger at være selvstændig, så er det jo, som du også fremhæver, for at få en berigende og inspirerende tilværelse, der dog også er fuld af hurdler, som der ikke er andre til at løse end en selv medmindre, man betaler sig fra det.

Du spørger, hvilken type iværksætter man er.

Som enkeltkvindesvirksomhed er jeg NØD TIL AT VÆRE DEM ALLESAMMEN. Og det tror jeg, er et vilkår mange af os bøvler med i vores startfase. Jeg er startet op for anden gang nu med en stressperiode og en masse erfaringer rigere.

Fordi der er så mange mange til at holde styr på, er det af yderste vigtighed at man lærer at fokusere og skrive dagsordener og arbejdsplaner ned.

Bedste hilsener

Fif Beck

Er kommentaren brugbar? 0 0
Kim Kampp  den 06-09-2011 kl. 12:20

Hej Fif

1000 tak for din kommentar og du berør hele essensen i bloggen, at man som iværksætter er nødsaget til enten at være alle typerne eller få opgraderet sin forretning udefra med dem. Man kan tillære sig egenskaberne i disse typer, men en anden og for mange mere holdbar metode er enten som du siger betale sig fra det - eller partner op med nogle andre indenfor de nævnte områder. Netop med henblik på at undgå stress o.l. og i sidste ende højne udfaldet og kvaliteten af det arbejde som de forskellige typer evner.

Man kan finde det på rigtig mange måder afhængig af sin forretning, og man kan tillære sig det på forskellig vis. Begge dele kan i sig selv være en udfordring som jeg personligt ser ofte i forbindelse med min rådgivning og coaching. Men, Amino er netop et godt sted at starte, søge hjælp og finde de optimale partnere og ressourcer, og det lyder også som om, at du er godt i gang med dette ved hjælp af fokus, oversigt samt identificering af dine opgavers art.

Keep Swinging

Kim Kampp

Er kommentaren brugbar? 0 0
Fif Beck  den 06-09-2011 kl. 12:46

Tak og i lige måde. :-)

Fif

Er kommentaren brugbar? 0 0
Toke Kruse  den 06-09-2011 kl. 14:43

Hej Kim!

Super indlæg - har tilladt mig at henvise til det på min blog :-)

Helt enig - man har mange "kasketter" på som iværksætter, især i startfasen. Dem, som kan bestride flere kasketter, har det blot lettere end dem, som ikke kan. Og netop fordi man er i startfasen, er det for mange ikke muligt at betale sig fra det.

En god pointe er selvfølgelig er lave virksomheder med dem, som kan noget andet end en selv - det har været vejen frem for mig!

God dag :-)

Er kommentaren brugbar? 0 0
Kim Kampp  den 06-09-2011 kl. 14:53

Hej Toke

1000 tak for din kommentar og henvisning - rigtig flot blog du har. Super dejligt at høre, at du har haft god succes med at partner op og tilføje ekstra ressourcer til din virksomhed.

Keep Swinging

Kim Kampp

Er kommentaren brugbar? 0 0
Toke Kruse  den 06-09-2011 kl. 15:07

Tak :-) - der er også lagt tid, energi og mange af mine businesspartnere indeover. Det eneste rigtige.

God dag.

Toke kruse

Er kommentaren brugbar? 0 0
 

Tilføj en kommentar

 
Husk Mig

Få besked når der kommenteres (Log ind for at få tilsendt mail)
 

Om denne blog


Få besked når Kim skriver


Kim Kampp

Min passion er at finde nøglen til, hvorfor vi gør som vi gør - personligt som professionelt. En passion som danner grundlag for min virksomhed House of Visions, hvor jeg hjælper virksomheder og private med at danne bro over den kløft, der ofte eksisterer i mellem det, man gerne vil og reelt opnår.

Baseret på mit coachingvirke, 20 år erhvervserfaring og opstart af 15 forskellige virksomheder tilbyder jeg personlig coaching og erhvervscoaching. Find mere information her og indløs samtidigt dit gavekort på 750 kr. for et 1/2 års coaching forløb for alle Amino-medlemmer ved at skrive dit brugernavn i beskedfeltet ved bestilling - klik her


Kim på Twitter

Hvis du vil have besked når Kim og ligesindede bloggere har lavet et nyt indlæg, så klik her:


Seneste kommentarer