Salg: Gratis sælger ikke

Mange har en ide om, at man får rigtig mange kunder ved at lave et tilbud, som er gratis for kunderne.

”Kom og få gratis massage”

Det er en stor fejl, af 2 årsager.

  • Du tjener intet.
  • Det giver ikke værdi for din målgruppe.

Det er en misforståelse, at kunder vil have noget der er helt gratis. De personer som tager imod, er med største sandsynlighed ikke din målgruppe. Det er useriøse personer for dit vedkommende. De tager og de går.

Der ligger ingen forpligtelse i det at modtage noget der er gratis.

Skal du give noget ud gratis, så skal der ligge en strategi bag, der sikre at der kommer en omsætning sideløbende.

”Gratis” kan kun bruges, når det giver mere-værdi for den betalende kunden.

  • Køb en agurk og få en gratis.
  • Køb min e-bog nu og få min markedsanalyse på 45 sider med helt gratis.
  • Køb 1 times coaching og få en ekstra time gratis.

”Kom til 4 times gratis workshop” – ja, der er mange der vil tilmelde sig, men det er få der vil dukke op, for man er jo ikke forpligtet til noget. Det er jo bare noget der er gratis.

”Kom til 4 timers workshop for kun 200 kr.”. Der vil være færre tilmeldinger, men størstedelen vil komme. Og gevinsten er, at dem der kommer, er din målgruppe.

Så reglen er, din målgruppe vil heller betale end det er gratis.

Posted: 02-02-2011 12:11afAnonymousmed 6 comment(s)

Kommentarer

# re: Salg: Gratis sælger ikke@den 03-02-2011 kl. 13:39

God pointe. Jeg har prøvet det hele og kan bekræfte at det er træls at arbejde gratis.. Så nu giver jeg feks. gavekort ud til polering af både på kr. 2500,- og det er der salg i. Man kan også ved produkt salg lade kunderne samle point sammen til gaver af betydelig værdi. Så vi de jo ikke hoppe over til konkurrenten fordi de vil ha den lækre ting som de samler point sammen til :)

Min kommende webshop http://www.boatox.dk er up running til marts så kan du se hvad jeg mener.. Jeg vil også gerne have feedback hvis du har foreslag til ændringer.

MVH.

Dani Schulze

Dani Schulze

Er kommentaren brugbar? 0 0

# re: Salg: Gratis sælger ikke@den 03-02-2011 kl. 13:45

Hej Dani.

Godt indspark du kommer med.

Loyalitets-point, giver også værdi for faste kunder.

Glæder mig til, at din nye website. Selvfølgelig vil jeg hjælpe dig, så skriv endelig, når vi kan se på den.

Anonymous

Er kommentaren brugbar? 0 0

# re: Salg: Gratis sælger ikke@den 03-02-2011 kl. 16:42

Hej Glenn

Jeg er lidt uenig med dig! Hvis man kan tilføre sine kunder værdi gratis, så er det utroligt kraftfuld.

I det hele taget så er gratis og freemium modeller, rigtigt rigtigt effektive hvis man bruger dem rigtigt.

En af de mange bøger som jeg aldrig har fået læst, men virkeligt gerne ville handler netop om det.

Den hedder "Free" og er skrevet af tidligere Wired redaktør Chris Anderson, måske var det noget!

Lundsby

Er kommentaren brugbar? 0 0

# re: Salg: Gratis sælger ikke@den 03-02-2011 kl. 16:58

Hej Lundsby.

Godt med din feedback.

Jeg syntes dog ikke at du er uenig. Tværtimod.

Nu nævner du selv "værdi"- Værdien er først følt når man skal bruge det.

F.eks. Bilka uddeler en gratis flaske "Levertran", ja måske tager du flasken med hjem. Men vil du købe det bagefter?

Giver dette gratis tilbud dig værdi?

Chris har stor succes, men bag ligger der en forretningsstrategi, som jeg også nævner i mit indlæg.

Jeg syntes, at vi er meget enig :o)

Anonymous

Er kommentaren brugbar? 0 0

# re: Salg: Gratis sælger ikke@den 03-02-2011 kl. 22:21

Hej igen

Jeg kom til at tænke på min første kop gratis kaffe :)

Nu køber jeg det selv og drikker 6 kopper dagligt hehe..

Smart. Gratis med et formål..

Dani Schulze

Er kommentaren brugbar? 0 0

# re: Salg: Gratis sælger ikke@den 04-02-2011 kl. 11:18

Top humor, Dani  :o)

Anonymous

Er kommentaren brugbar? 0 0