Anette Sand

Køb et Amino Sponsorlink

Seneste indlæg

Tags

Nyheder

  • Bogen om Fradrag udkommer den 10. august. Besøg bogenom.dk

Syndication

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 9

Arkiv

Jeg har brug for en politiker (haster)!

Kære Aminoer

Er der nogen af jer, der kender en politiker, som har indflydelse på skattereformen. For jeg har brug for at tale med nogen, som har indflydelse, inden det er for sent. Der er nemlig nogle småting omkring den nye mulitmediebeskatning, som endelig skal på plads, inden reformen vedtages. For nu, de endelig er gået i gang med at pille ved de sager, vil det være yderst tidsbesparende og fair, hvis reglen også kommer til at omfatte indehaverne af personligt ejede virksomheder. Så vi ikke får det show, vi har kørende nu, med uklare regler - eller rettere: Mange og forskellige fortolkninger af nogle egentligt klare men håbløst gammeldags regler.

Så send mig en besked, hvis du kender nogen, som faktisk har noget indflydelse og som måske vil høre på et enkelt lille forbedringsforslag. Jeg lover at fatte mig i korthed og ikke belaste dem med alle mulige andre gode forslag eller holdninger uden direkte at blive spurgt.

Hvis du ikke ved, hvad multimediebeskatningen går ud på, kan du se lidt mere om det her.

Dbh
Anette

Kommentarer

Niels Knudsensagde:

Skriv til Kristian Jensen min@skm.dk

Han er skatteminister og lytter altid interesseret.

#den 24-02-2009 kl. 11:10
Er kommentaren brugbar? 0 0

Anette Sand /Regnskabsskolensagde:

Hej Niels

Tak for din kommentar og linket. Jeg har fra en anden amino fået et telefonnummer til Venstres skatteordfører, og ham prøver jeg i første omgang, fordi jeg tror, at skatteministeren ikke ser ret mange procent af de mails, der bliver sendt til den officielle mailadresse.

:-) Anette

#den 25-02-2009 kl. 22:58
Er kommentaren brugbar? 0 0
Smid en kommentar

 

 

 


Få besked når der kommenteres (Log ind for at få tilsendt mail)