Amino Ekspertblog

Her gæsteblogger eksperter om forskellige erhvervsrelaterede emner

Hvad gør man som iværksætter når modet og drivet svigter?

7. august 2012 | 1.503 Visninger| 4 kommentarer
Hvor mange stjerner giver du?:

Amino Ekspertblog

Gæsteeksperten

Her gæsteblogger eksperter om forskellige erhvervsrelaterede emner

Fordelene ved at være selvstændig er mange.

Du er din egen chef, du planlægger selv din tid, du udvikler selv dine produkter. De fleste dage er fede. Du springer ud af sengen af ren begejstring over hvad dagen nu byder på af spændende opgaver. Ind i badet. Ned med kaffen og hen på kontoret. Du er klar til at indtage en ny dag!

Men hvad gør du de dage, hvor du møder modstand, og du tænker ”det hele kan sgu også bare være lige meget"? Nogle dage svigter modet. Og hvad pokker gør man så når hele virksomheden afhænger af ens mod, drive, handlekraft og vision?

Når du har en dårlig dag, kan det være godt at tage et kig på følgende 6 trin:

1. Hvad er dit pejlemærke? Hvad er din vision?

En vision er dit pejlemærke. Den giver dig mulighed for at tjekke ind når du f.eks. bliver tilbudt et nyt projekt eller lign. Du kan spørge dig selv om det du har gang i, leder dig tættere på din vision eller længere væk fra din vision.

Min vision lyder f.eks. sådan her:

"Jeg vil gerne sprede kærlighed, lys og power til mennesker rundt omkring i verden. Jeg vil gerne være en slags positiv bombe, som kan puttes (eller inviteres) ind i menneskers liv og eksplodere og skabe forandring. En motivator der kan støtte og udfordre andre mennesker til at handle på deres drømme og tage ansvar for deres liv."

Og hvordan finder du så din vision hvis du ikke allerede er helt klar på den?

Efter min mening kræver det at du giver dig selv ro og stilhed til at mærke efter. Mærk efter hvad du brænder for. Hvad er du god til? Hvad har dine venner brugt dig til? Hvordan vil du gerne gøre en forskel i verden (eller dit lokalområde, i dit land osv.)?

Hvad føles rigtigt og sandt for dig? Er der et problem du altid har ønsket at løse for andre? Leg med det, så vil visionen langsomt vise sig for dig.

2. Accepter at livet som selvstændig går op og ned.

Prøv på bedste vis at accepter at mindre gode dage er en del af gamet som selvstændig.

Vid at det sker for de fleste (hvis ikke alle) på et eller andet tidspunkt. Prøv at se det som det spændende i det. At skulle finde løsningen på en ny udfordring. At skulle lære nye mennesker at kende for at kunne komme videre. Når dagene ser lidt sorte ud, så spørg dig selv hvad meningen kan være med det, og hvilke muligheder der evt. er gemt i situationen. Bare det at fokusere på muligheder frem for begrænsninger giver dig et stort forspring.

3. Få defineret dit ”hvorfor?”

Giv dig god tid til at tænke over hvorfor det er du gør hvad du gør (eller ønsker at gøre).

Hvorfor er det egentlig at du vil bygge denne her nye dims, udvikle dette produkt, sælge denne her ting eller noget fjerde? Hvorfor er det du vil gøre det? Hvilken forskel kan det gøre for både dig selv og andre? Giver det dig f.eks. mulighed for at inspirere, mulighed for at gøre hverdagen lettere for folk?

At få svaret på dette spørgsmål kan være startskuddet til igen at få motivationen tilbage. Oplevelsen af ”Nåh ja ... det er jo derfor jeg gør det!”

4. Hvad er det du laver?

Dette kan virke som et simpelt spørgsmål, men er det nu også det? Nogle gange kan dagene som selvstændig flyde sammen. Du kan arbejde på tusind forskellige ting, og inden du får set dig om, kan du have fjernet dig fra det du startede med at lave. Få derfor defineret helt konkret hvad pokker det egentligt er du laver. Kommer der tyve ting frem på listen, så kan det være godt for dig at prioritere dem i en rækkefølge alt efter vigtighed og lyst. There is a time for everything. Nogle opgaver kommer helt naturligt før andre.

5. Hvordan vil du gøre?

For at få modet og drivet tilbage kan være en god ide at få skrevet ned præcist hvordan du har tænkt dig at opnå din vision. Hvordan vil du ud i verden med det her? Hvem skal du kontakte? Hvad skal der helt konkret gøres? Vær virkelig specifik når du svarer på dette spørgsmål. Hvis du f.eks. svarer: "Jeg skal kontakte Jørgen, der kan hjælpe mig med at udvikle produktet", så spørg dig selv: "Hvad er det præcist Jørgen skal hjælpe med?" Hvilke spørgsmål skal du stille ham, osv.?

6. Hvem kan støtte dig?

Skriv ned hvad du forventer at du får brug for hjælp til, og spørg dig selv hvem der kan hjælpe dig. Hvem skal du helt konkret kontakte, og hvordan finder du deres kontaktoplysninger? Her kan frygten for at bede om hjælp godt stoppe mange, men jeg garanterer dig at næsten alle der har haft succes, med glæde vil svare på nogle spørgsmål. Folk kan godt lide at hjælpe. De har jo selv været nye engang.

Herfra er næste skridt så at skabe momentum.

Beslut dig for hvornår du vil gøre hvad, og gå så i gang med at handle.

Sæt i gang, og god vind!

Charlotte er iværksætter og Life and Business Coach og hjælper mennesker med at få det fantastiske liv de fortjener. Hun er en positiv energibombe der ud over coaching af klienter bl.a. holder inspirationsforedrag. Læs mere på http://charlottesommer.dk

Læs også


Kommentarer

Bent Hadler  den 08-08-2012 kl. 10:31

Tak, vældigt inspirerende indlæg, og jeg er helt enig i dine betragtninger om at der skal action til.

Har i mange år husket mig selv på at motivation til at løse opgaver ikke kommer af sig selv, men ved at rent faktisk starte på opgaven:-)

Er kommentaren brugbar? 1 0
Charlotte Lotus Sommer  den 08-08-2012 kl. 10:33

Tusind tak Bent!

Og ja..Desværre tror mange, at man bare kan definere, hvad man ønsker og så ellers bare sidde og vente i sofaen på at det falder ned i deres hat.

Det handler jo virkelig meget om at gribe de muligheder, der opstår og handle på dem (også de muligheder, der måske skræmmer).

Jeg ønsker dig en dejlig dag.

Kærlig hilsen

Charlotte

Er kommentaren brugbar? 1 0
flemming.dk  den 08-08-2012 kl. 15:06

go for the money. Det er jo det, der skal udgøre dit eksistensgrundlag og er med til at give dig glæde som iværksætter, når du kan se kontoen bugner- eller bare at det går godt med din biks.

Så - selvstændig, hvis modet/drivet siver ud af dig, få tjent nogle penge, så kommer humøret tilbage.

Er kommentaren brugbar? 2 0
Charlotte Lotus Sommer  den 08-08-2012 kl. 18:23

Rigtig god pointe Flemming.

Er dog ret overbevist om, at det også er vigtigt at spørge sig selv i den sammenhæng, hvad flere penge vil give en..

For de fleste gider jo egentligt ikke bare have pengene stå og glo på kontoen :)

Det er alle rejser, oplevelserne eller hvad man nu søger pengene giver..

Tak for din kommentar :)

Er kommentaren brugbar? 1 0
 

Tilføj en kommentar

 

 
For at holde spammere ude, fortæl os hvad er: ni + syv =
Husk Mig

Få besked når der kommenteres (Log ind for at få tilsendt mail)
 


Få besked når Gæsteeksperten skriver


Hvem er Gæsteeksperten?

Gæsteeksperten er stedet hvor Amino inviterer eksperter til at blogge om forskellige spændende emner. Det kan være emner der enten er for "her og nu"-aktuelle eller "for små" til at have en dedikeret ekspertblog, eller det kan være eksperter der (endnu?) ikke har deres egen eksperblog på Amino.

Har du lyst til at læse flere gode blogindlæg af vores faste ekspertbloggere, så klik her.


Gæsteeksperten på Twitter

Hvis du vil have besked når Gæsteeksperten og ligesindede bloggere har lavet et nyt indlæg, så klik her:
 


Seneste kommentarer