Hvis du tidligere har været inde i dine debatopsætninger og ændre tidszone til GMT (engelsk tid) for at kunne se korrekte tider på Amino-indlæg, skal du nu være opmærksom på, at Amino har skiftet tidszone.
Nu befinder debatten sig i samme tidszone som de fleste brugere, nemlig GMT+1. Er der noget galt med tiden, så skynd dig at ændre indstillingerne, og verden vil straks blive bedre. (Eller i hvert fald mere tidsmæssig korrekt).
Bare en serviceoplysning til dem, der ikke lige faldt over den relevante tråd i debatten.
Det her er det første indlæg i min egen lille FAQ-serie.
Jeg er stødt på spørgsmålet temmeligt mange gange i forummet efterhånden, så her er et blogindlæg, som jeg kan henvise til fremover.
Hvadenten du står overfor at skulle købe annoncer eller gerne vil sælge annoncer på din hjemmeside, er det rart at have en idé om priserne på markedet. Derfor har jeg fundet nogle eksempler frem, hvor du kan se, hvad bannerannoncer koster hos nogle forskellige mediekoncerner og hjemmesider.
Bannerreklamer betales som regel med udgangspunkt i antal visninger af reklamen. Prisen udtrykkes oftest i CPM, som er pris pr. 1.000 visninger.
Når du kigger på disse prislister (og på lister over annoncepriser i aviser og andre trykte medier for den sags skyld), skal du være opmærksom på, at det her er listepriser. I praksis vil der ofte være kampagnepriser, mængderabatter og hvad ved jeg, som kan medføre betydeligt lavere priser. (Som Aminos egen Nikolai Frisch skriver i denne tråd).
Nok ord, her er links til priseksemplerne:
Amino:
http://www.amino.dk/content/PriserFormater.aspx
(og mere info om Aminos annoncer, statistik etc: http://www.amino.dk/content/Annoncer.aspx)
Benjamin:
http://www.benjamin.dk/page/932
Aller:
http://www.annonce.aller.dk/content/f2.aspx?id=84
Og hvis du gerne vil have noget trafikdata på sites, som er medlem hos FDIM, findes det her: FDIM's trafikdata.
Men enhver annoncør bør være i stand til selv at oplyse dig om sidens besøgstal og også gerne andet statistik.